9 jarních novinek, se kterými si vychutnáte první venkovní čtení

Aktuality Knižní klub | 1. dubna 2024

Prosluněné dny a rozkvetlé okolí lákají k tomu, abyste se usadili na zahrádce nebo lavičce a užili si čtení venku – ať už volání vyslyšíte, nebo vás alergie zaženou do bezpečí domova, máme pro vás tipy na jarní novinky, se kterými si čtení užijete naplno!

 Celý článek

Příběh nenaplněné, leč osudové lásky

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Ian McEwan patří k literárně silné generaci britských autorů, narozených krátce po druhé světové válce. Na literární scénu vstoupil souborem povídek První láska, poslední pomazání (1975), který vzbudil nejen v odborných kruzích značnou pozornost. Jednak úsporným a v mnoha směrech originálním stylem vyprávění, ale především nadhledem, s nímž zpracoval témata v dané době mnohdy tabuizovaná a ne příliš frekventovaná. Román Na Chesilské pláži je spíše v linii autorových novodobějších próz. Hlavní protagonisté se již neocitají v tak nevšedních, neřkuli šokujících situacích. V kontextu s některými předešlými díly (uveďme např. román Betonová zahrada z r. 1978), jimiž se autor svého času proslavil a zároveň si vysloužil přízvisko „básník perverze“, je totiž určitá bizarnost zpracovávaných témat a někdy až „patologičnost“ předestřených figur pro McEwana typická.

 Celý článek

Recept paní Zity na dlouhý život

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Když jí bylo pět a půl, narodilo se Československo. O dlouhověkosti tvrdí, že je rodu ženského. Nejstarší česká herečka Zita Kabátová. Žádný lék, žádný sport nebo jídlo nemůže lidem přinést dlouhověkost. Tu může zaručit jen laskavé a tolerantní srdce... Podle této zásady žil Metuzalém, který byl, jak praví bible, nejstarším člověkem na světě. Údajně dosáhl věku 969 let! – takto zní jeden z receptů na dlouhověkost (filozofický), jichž přehršel ve své vzpomínkové knize uvádí herečka Zita Kabátová. Bylo jí už pětadevadesát, ale, jak prohlašuje, ještě to „nebalí“. Slíbila synovi, že tu bude do stovky. Zatím předává některé ze svých četných zkušeností.

 Celý článek

Eli Gottlieb: další klišé do sbírky

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Nakladatelství Ikar přichází s novou knihou amerického autora Eliho Gottlieba Okamžik prozření.

 Celý článek

Maxmilien Aue svým bratrům a sestrám

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Podle španělského spisovatele Jorge Semprúna největší událost prvních padesáti let našeho století, vedle toho obvinění z pornografičnosti a kýčovitosti. U románu vyvolávajícího takové kontroverze se ani nelze divit osmi stům tisícům prodaných výtisků jenom ve Francii. Jonathan Littell napsal Laskavé bohyně jako encyklopedicky hutné hlášení svědka holocaustu a suchopárnost v něm kombinuje s hororově jarmarečními rysy.

 Celý článek

Chuck Palahniuk: Pygmej

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Protagonistou a vypravěčem dvanáctého díla Chucka Palahniuka je třináctiletý chlapec, který přijíždí do USA z blíže neurčené nedemokratické země v rámci výměnného studentského programu. Rodina, u níž je ubytován, je typicky středostavovská, bělošská a křesťanská.

 Celý článek

Murakamiho Sputnik: nový příběh a stejné kulisy

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Netřeba sáhodlouze představovat japonského prozaika Haruki Murakamiho. Neuplyne téměř půl roku, aby se na českém trhu neobjevila nová kniha v překladu Tomáše Jurkoviče.

 Celý článek

TRIUMF VŮLE Leni Riefenstahlová

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

V monografii „Hitlerovy filmařky sledujeme krok za krokem neuvěřitelnou sílu vůle ženy, rozhodnuté za každou cenu se prosadit jako umělkyně."

 Celý článek

Vyzařujte pozitivní vibrace

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

dyž si věříte, děje se vám jedna dobrá věc za druhou, až jste tak nabité pozitivní energií, že už vás ve zdárném tažení nic nezastaví, Chcete takovýhle řetězec štěstí? Už nemusíte čekat!

 Celý článek