9 jarních novinek, se kterými si vychutnáte první venkovní čtení

Aktuality Knižní klub | 1. dubna 2024

Prosluněné dny a rozkvetlé okolí lákají k tomu, abyste se usadili na zahrádce nebo lavičce a užili si čtení venku – ať už volání vyslyšíte, nebo vás alergie zaženou do bezpečí domova, máme pro vás tipy na jarní novinky, se kterými si čtení užijete naplno!

 Celý článek

Bolestná cesta Ireny Kačírkové

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Milovníci pohádek si Irenu Kačírkovou (1925–1985) pamatují jako půvabnou princeznu Drahomíru z filmu Byl jednou jeden král (1954). Ctitelé muzikálu Starci na chmelu (1964) zase jako přísnou profesorku.Málokdo však ví, že se měla stát partnerkou Jana Wericha ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař a že roli už zkoušela. Roli Sirael jí ve Werichově verzi Golema nabídl režisér Jiří Krejčík, po jeho výměně za Martina Friče ale byla místo ní obsazena Nataša Gollová.

 Celý článek

Literární debut Paola Giordana slibuje autorovi velkou budoucnost

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Málokteré dětství a dospívání se obejde bez traumat na celý život. Literatura je pojmenovává, a proto volí, jako v případě tragických hrdinů, srozumitelná východiska.

 Celý článek

Graham Swift - Zítřek

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Předpokládám, že vy ještě spíte, andílkové moji. A k mému údivu a úlevě spí i váš otec, jako muž, jenž dokáže spát v předvečer své popravy. Zítra bude potřebovat všechny síly, na jaké se zmůže. Jedině já jsem vzhůru v tomto domě tuto noc předcházející dni, který změní celý náš život. Třebaže ten den už vlastně nastal: světélkující ručičky na mém budíku (ten jsem nenařídila) ukazují, že právě minula jedna po půlnoci. A noci jsou krátké. Už máme polovinu června 1995. Před týdnem jste slavili šestnácté narozeniny. Šťastnou náhodou, jaká někdy vyvolává rozpaky a o níž někteří lidé říkají, že nešlo o náhodu, jste se narodili ve znamení Blíženců. Já nejsem nijak zvlášť pověrčivá. Provdala jsem se za vědce. Ale zítra - vlastně dnes, ale ještě chvíli si snad můžu zachovat tu iluzi - udělám jednu maličkost: budu držet palce. Zdroj: Víkend HN str. 24, Z chystané knihy, 14.12.2007

 Celý článek

Ber toho idiota jako kolej

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Věhlasný americký prozaik vydal v roce 2005 román Pochod k moři, který se vrací do doby občanské války. Cenami ověnčená próza se nyní dočkala rovněž českého překladu.

 Celý článek

Chuck Palahniuk: Neviditelná monstra

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Skok do Palahniukova módního světaVe svém prvním románu, který nebyl nakladatelem přijat, Chuck Palahniuk nepřímo poukazuje na to, jak nás ovlivňuje a pohlcuje populární kultura, jak se vsakuje do naší každodennosti, a to včetně myšlení a emocí.

 Celý článek

Dobrodružství neukázněného konspirátora

Recenze Pavlína Bayerová | 13. srpna 2010

Čtyři hodiny televizního filmu a dvě hodiny filmu pro kina sestříhal v roce 1986 chilský režisér Miguel Littín z ilegálně pořízeného dokumentárního materiálu o diktátorském režimu Augusta Pinocheta. Zákulisní příběh natáčení snímku zpracoval v osmdesátých letech do knižní podoby v jednom ze svých reportážně laděných děl Gabriel García Márquez. Kniha Dobrodružství Miguela Littína v Chile u nás nyní poprvé vychází česky.

 Celý článek

Klitoris, van Gogh a zrození rozumu

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Ani mne nenapadlo váhat nad tím, jestli má být ten Salman Rushdie zabit: jestli Rushdie urazil Proroka, pak si zemřít zaslouží. Ten Rushdie přeci napsal něco tak strašného, že jsem ani nevěděla, co to bylo," říkala si v exilu v Nairobi při pohledu na přátele pálící Satanské verše dospívající Ayaan Hirsí Alí.Ta samá Ayaan Hirsí Alí, která o několik let později v Amsterodamu napíše scénář ke krátkému filmu Podřízení, jehož režisér Theo van Gogh skončí druhého listopadu 2004 na ulici s podříznutým hrdlem. Ta samá Ayaan Hirsí Alí, která se od vraždy režiséra nehne bez bodyguardů. "

 Celý článek

Na cestě z temnoty s kamerou v ruce

Recenze Knižní klub | 13. srpna 2010

Nejpopulárnější současný japonský spisovatel Haruki Murakami ve svém potemnělém románu z nočního Tokia překračuje svá dosavadní vypravěčská schémata a koncentruje se spíše na vrstvení obrazů technikami filmového scénáře. Jazzová hudba, noční bary a přízračné scény na pomezí hororu jsou provázány příběhy lidského usmíření. Haruki Murakami už rozhodně nepatří mezi spisovatele, které je třeba českému čtenáři dlouze představovat. V češtině máme k dispozici tři překlady jeho děl – Norské dřevo (Noruvei no mori, 1987, česky 2002), Na jih od hranic, na západ od slunce (Kokkjó no minami, taijó no niši, 1992, česky 2004) a Ka a na pobřeží (Umibe no Kafuka, 2003, česky 2006). Každé z těchto děl nám předvádí autorův vypravěčský talent v jiné podobě, jeho styl je však vždy snadno rozpoznatelný. Svým nejnovějším románem se Murakami zařadil mezi nejpřekládanější japonské spisovatele, větší popularity se u nás dostalo snad jen Jasunarimu Kawabatovi nebo Džun’ičiróovi Tanizakimu, klasikům japonské moderní literatury. Autor: Martin Tirala Zdroj: A2 kulturní týdeník str. 6, Literatura

 Celý článek