6 DUBNOVÝCH NOVINEK, KTERÝCH SE NEMŮŽEME DOČKAT

Knižní klub | 23. března 2023

První prosluněné dny lákají k posezení venku, jen aby je hned vystřídaly aprílové přeháňky. My však máme tajný tip na program, který obstojí v jakémkoliv počasí: Dobrá kniha! A těch tento duben vychází celá řada – inspirujte se těmi, na které těšíme nejvíc. 

 Celý článek

Kubánská autorka píše o dospívání na ostrově svobody""

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Pohled na režim Fidela Castra formou deníčku mladé dívky přináší kniha kubánské autorky Wendy Guerrové Všichni odcházejí, která vychází v češtině. Básnířka a prozaička z Kuby na rozdíl od mnoha krajanů neodešla - říká, že zůstává i proto, aby mohla psát o tom, co se na ostrově děje. Tisková konference s Wendy Guerra v Institutu Cervantes, zleva Jindřich Jůzl Wendy Guerra a Denisa Novotná Autogramiáda Wendy Guerra v Luxoru Wendy Guerra

 Celý článek

Rok kohouta by v lékárně měli dostávat na předpis

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Jsi nesnášenlivá, věčně podrážděná, hysterická kráva!“ Tohle řval na Terezu Boučkovou její muž, můžeme-li považovat deníkovou prózu Rok kohouta za zcela autentickou. A podobné lichotky na ni bude ještě nějakou dobu řvát i spousta čtenářů on-line diskusí u článků a rozhovorů, v nichž je nemilosrdně roztínán gordický uzel na životě dcery komunisty-nekomunisty, spisovatele a dramatika Pavla Kohouta. O jejím novém autobiografi ckém románu se bude dlouho mluvit nejen v kulturních kruzích – nehledě na to, že Rok kohouta je výborně napsaný příběh plný vnitřní dynamiky, vášní a lákavých detektivních pátraček pro zasvěcené, jde v něm navíc o politická a společenská tabu. Autor: Kateřina Kadlecová Zdroj: Reflex str. 61 Labyrint kultury - Do černého, 19.6.2008

 Celý článek

Docela tvrdá holka

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Kniha Bílej kůň, žlutej drak, se kterou v letošní soutěži Knižního klubu vyhrála autorka Lan Pham Thi, není románem, jak se tvrdí na přebalu, ale spíš úvodem k románu. Osmnáctiletá česká Vietnamka žije s rodiči na malém městě, obklopena sítí korupce a rasově motivovaného nepřátelství, na kterém se shodne policista se skinem, starostou a nakonec i s nejlepším českým „přítelem“. To je výchozí situace a my chceme vědět, co bude dál. Podaří se hrdince utkat se s drakem Temnot? Bohužel se to nedozvíme. Přesto knihu stojí za to přečíst a možná i dvakrát. Těch několik ostře nahozených momentek, proložených pohádkou o dračím králi a efektními fotografiemi skal, moře a buddhistických oltářů, tvoří kompaktní celek vypovídající o střetu dvou světů: českého maloměsta, kde se Vietnamcům tyká a lidé v nich v nejlepším případě vidí užitečné šmelináře, a niterného světa vietnamské komunity, kde mají dobro a zlo na starosti draci a moudrost se hledá u duší zemřelých.

 Celý článek

Kdo (se) sešel?

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

„Pokud v devatenácti spočítáte lidi, které milujete, na prstech jedné ruky, ani ve čtyřiceti nehrozí, že by vám došly prsty na té druhé.“ To je zřejmě nejpronikavější věta z románu Shledání irské autorky Anne Enrightové (1962), za nějž před dvěma lety obdržela Man Bookerovu cenu.

 Celý článek

Růže a krokvice oceněná cenou White Raven 2010

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Mnoho let je White Raven ocenění pro výjimečná literární díla v oblasti literatury pro děti a mládež. Největší světová mezinárodní knihovna literatury pro děti a mládež – Internationale Jugendbibliothek v Mnichově – vydává každý rok katalog 250 výjimečných knih světa z několika tisíců, které jim nakladatelé z celého světa zasílají.

 Celý článek

Na cesty s lonely planet

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Dobrý průvodce promění vaši fádní dovolenou v neobyčejný zážitek. Špatný vás nechá zabloudit tam, kam nestojí za to vůbec přijet. Experti na cestovní ruch Španělska, Řecka, Chorvatska a Nizozemska vybrali průvodce, na které je spolehnutí.

 Celý článek

Mikael Niemi představí o víkendu na Světu knihy svůj nový román

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Jeden z nejpozoruhodnějších a nejprodávanějších spisovatelů současného Švédska, Mikael Niemi (*1959), bude hostem mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy.

 Celý článek

Literární podvod: zločin bez oběti

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Manipulátor, který neunesl pocit vlastní autorské bezvýznamnosti, a uchýlil se proto k podvodu. Literární mystifikátor, který nedělá nic jiného, než že pokračuje v tradici svých slavnějších předchůdců. Tak vidí hodnotitelé z protilehlých stran spisovatele Jana Cempírka, který prý ve skutečnosti napsal knihu připisovanou mladé vietnamské autorce žijící v Česku. Průšvih nastal, když kniha Bílej kůň, žlutej drak dostala Literární cenu Knižního klubu. Nakladatelství se mystifikací cítí oklamáno. Kdo má v této při pravdu?

 Celý článek