Poutavé finále Zvěrolékařky

Recenze Simona Krchová | 9. července 2024

Příběh nás zavede do exotických lokalit jako Austrálie, Nový Zéland, Amerika, Kongo a Kréta, kde se odehrává finále tohoto silného rodinného příběhu. 

Závěrečná trilogie Zvěrolékařka – Odvážné cesty, přináší poutavý příběh o osudech dvojčat Daphne a Davida, známých jako DaDa, kteří následují rodinnou tradici a vášeň pro zvířata. Daphne, talentovaná veterinářka, se vydává na cestu do Ameriky se svým přítelem za výzkumem šimpanzů, ale po etických rozporech s přístupem k zvířatům se vydává na novou cestu – tentokrát do Tanzánie za vykopávkami a později do Konga za studiem bonobů. David, na druhé straně, uplatňuje své architektonické dovednosti ve světě zoologických zahrad, na které se specializuje. Jejich cesty jsou plné objevů a dobrodružství, které je zavedou do různých koutů světa.

Paralelně sledujeme osudy Grit De Groot, nadané pianistky a dcery Nellie, která se po smrti svého otce Philippa vydává na cestu za matkou na Nový Zéland. Zde se setkává s dcerou Helenou, kterou kdysi opustila ve prospěch své kariéry. Grit je zobrazena jako komplexní postava, jejíž sebestřednost a kariérismus jsou konfrontovány s realitou mateřství a rodinných vztahů. Příběh se dotýká témat odpuštění, rodinných pout a osobního růstu.

Trilogie nabízí bohatý příběh plný emocí, konfliktů a zvratů. Každá z postav čelí svým vlastním výzvám a osud jim neustále klade překážky. Sledujeme osudy těchto tří odlišných mladých žen, které spojuje nejen rodinná vazba, ale i nečekané životní zvraty. Henny touží po spojení s biologickou matkou, která však o takový vztah nestojí, a tak nachází útěchu v péči o svou mladší sestru Audrey. Grit zase čelí řadě osobních tragédií: smrti otce, rozchodu s přítelem a narůstajícím rodinným tlakem. Toto období zkoušek a ztrát jí vedou k přehodnocení svých životních priorit. Gritino rozhodnutí vydat se s dcerami na Krétu, místo spojené s rodinnou historií a válkou, může být klíčové pro jejich budoucnost. Jejich příběhy jsou propleteny a ovlivňují se navzájem, což čtenáře nutí zamyslet se nad hodnotami rodiny a osobní odpovědností. Kniha zároveň klade otázku, zda je možné najít správnou cestu v životě, když se zdá, že všechny volby vedou k nečekaným důsledkům. Tato trilogie je tak nejen dobrodružstvím napříč kontinenty, ale i sebezpytující cestou za pochopením sebe sama a světa kolem nás.

Autorka s přehledem zapojila do děje i oblíbené postavy z předchozích dvou knih. Marii a Bernharda (rodiče Daphne a Davida), stejně jako Nellie a jejího manžela Waltera, představuje jako klíčové postavy, které obohacují příběh svou přítomností. April a Alex, kteří vystupují jako náhradní rodina Henny, hlavní hrdinky, jsou sice méně výrazní, ale i tak přinášejí do příběhu nové perspektivy a hloubku. Jejich role, ač okrajové, jsou zásadní pro pochopení motivací a vývoje hlavních postav. Tímto způsobem autorka ukazuje, že i postavy, které se objevují pouze sporadicky, mohou mít v příběhu nezastupitelnou roli a přispět k jeho celkovému půvabu a komplexnosti.

 

 

Simona Krchová