Kdo zkřížil cestu psychopatickému soudci?

Recenze Markéta Pospíšilová | 3. července 2024

Amerického spisovatele Johna Grishama netřeba představovat. Má na svém kontě již pěknou řadu úspěšných thrillerů, především z právnického prostředí. Každý z nich vám zaručuje fantastický děj a neotřelou zápletku.

Lacy Stoltzová je vyšetřovatelka z Kárné komory, která prověřuje stížnosti lidí na špinavé praktiky soudců. Většina podaných stížností je ohledně korupce či rozhodnutí v osobním zájmu. Ale nyní se jí dostává na stůl neobyčejný případ. Vražda.

Jeri, která tuto stížnost podala je velmi vyděšená žena, která používá několik jmen. Má spoustu falešných průkazů, zašifrovaný počítač, několik mobilních telefonů a platí si soukromého detektiva. Její otec byl před dvaceti lety zavražděn. Policie nikdy neodhalila jeho vraha a případ odložila. Pro Jeri ale nic neskončilo. Nechce dopustit, aby si otcův vrah chodil dál beztrestně po světě, a proto se dává do pátrání na vlastní pěst.

Věnuje tomu dvacet let svého života. Odhalí nejen vraha, ale i několik jeho dalších obětí napříč americkými státy. Přestože metoda vraždy je vždy stejná, policie si tyto činy nedokázala spojit. Kromě metody Jeri odhalí i motivy vraždy u všech obětí. Ale co dál, když vrahem je soudce? Nerada by se ocitla také na jeho seznamu lidí určených k zabití.

Spojí se tedy s Lacy Stolzovou z Kárné komory a přesvědčí ji, aby se vyšetřování ujala. I přestože je Lacy proti a případ chce ihned předat FBI, nakonec se nechá umluvit a pustí se do toho. Hra na kočku a na myš začíná.

Jeri se chápavě usmála a usrkla z kávy. Znovu se rozhlédla a vysvětlila: “Psychopat má vážnou psychickou poruchu, která se projevuje antisociálním chováním. Sociopat je něco jako nadopovaný psychopat. Ne že by to byla lékařská definice, ale je dost výstižná.”

Od začátku víme, kdo je vrah. Tajemstvím tedy není ani kdo, ani jak…. Ale proč? Navenek je soudce Bannick přátelský, starostlivý a spravedlivý. Jaké hrůzy se však skrývají v jeho temné a prohnané mysli? Proč zabil tolik lidí a čím se všechny jeho oběti provinily? Zná zákony, policejní postupy a je prudce inteligentní. Dokáže rozkrýt zašifrovanou policejní komunikaci či hacknout jakýkoliv program. Navíc po sobě nikdy nezanechá jedinou stopu či otisk. Dopadnout ho se zdá zcela nemožné…

Bravurní právnický thriller, který se čte jedním dechem. Postav zde není mnoho, a proto se rychle dokážeme zorientovat v ději a netápeme. Navíc se dozvíme hodně informací o sériových vrazích, soudních řízeních a policejních spisech. I přestože od začátku knihy víme, kdo je vrah, rozhodně se nebudeme nudit. Čekají na nás zajímavé postavy a jejich překvapující a nepochopitelné činy, nenadálé zvraty a šokující závěr.

 

 

Markéta Pospíšilová

John Grisham
319 Kč