Hospodyně Agathy Christie řeší zapeklitý případ

Recenze Markéta Pospíšilová | 20. června 2024

Kniha Jedovatá stopa potěší všechny fanoušky typické anglické detektivky. Se zápletkou i způsobem vraždy by byla jistě spokojená i královna detektivek Agatha Christie, která se v knize navíc objevuje i přímo uprostřed dění.

Mallowen Hall je honosné sídlo, kde žije Agatha Christie se svým manželem Maxem a jejich služebnictvem. Se svou hospodyní Phyllidou Brightovou jsou přítelkyně a často spolu hovoří o zločinech. Navíc Phyllia už jednu skutečnou vraždu opravdu vyřešila.

Klub slavných autorů detektivek pořádá v sousední vesnici vražedný festival, který má umožnit začínajícím autorům detektivek setkání s úspěšnými spisovateli této literatury. Kromě nich může ale přijít kdokoliv, kdo si chce koupit knihu s autogramem či se účastnit besed a přednášek. Probíhá zde také dobročinná akce určená na podporu místního sirotčince a školy pro nezvladatelné děti. Třešničkou na dortu je rozhodně soutěž o nejlepší povídku. Cenou bude smlouva na zveřejnění povídky v Anglii a ve Spojených Státech. Taková akce rozhodně slibovala spisovatelům dobrou publicitu.

Protože se tato akce týkala i Agathy, její hospodyně Phyllida se s radostí pustila do plánování a příprav. Byla v tom vážně dobrá. Navíc jako dokonalá profesionálka se naučila vycházet s každým, byť jí lezl sebevíc na nervy.

Ale zažila už případy, kdy ji Agathiny komplikované zápletky překvapily, takže dobře věděla, že není dobré jen tak někoho pustit ze zřetele. Skutečnost bývá podivnější než fikce, to ví každý.”

Když během koktejlového večírku padá otec Tooley k zemi, sténá a drží se za břicho, většina přítomných si myslí, že je to zinscenovaná hra, která je součástí vražedného festivalu. Ozve se aplaus…Otec Tooley však znehybní a vydechne naposled.

Byl to jed? Tak oblíbený nástroj vraždy v mnohých detektivkách? A co motiv? Je vážně tak jednoznačný? Proč by měl někdo zájem zabít kněze? Je snad někdo z těch, co píšou o vraždách, opravdový vrah?

“Phyllida věřila, že festival sklidí úspěch…i když jej halil příkrov skutečné vraždy.

Když nad tím tak uvažovala, zpráva o tom strašném zločinu a zamyšlené oběti dost možná přivede na vražedný festival víc návštěvníků. Násilná smrt lidi přitahuje.”

Kniha Jedovatá stopa je fantastická detektivka, která si mě naprosto získala. Hospodyně Phyllida je kouzelným mixem Poirota a slečny Marplové. Pořád do všeho strká nos, je vždy o krok napřed před policií a každý ji mile rád sdělí nové drby. Závěrem si všechny podezřelé pozve do společné místnosti a označí vraha. Navíc zde není nouze ani o milé a humorné okamžiky. A jako extra bonus má kniha překrásnou ořízku, která vás jistě zaujme na první pohled.

“Spisovatelé jsou soutěživí a touží po publikaci. A ti, co píšou o vraždách, jsou nejhorší. Jsou hrozně krvežízniví – a věčně jen uvažují o tom, jak někoho sprovodit ze světa.”

 

 

Markéta Pospíšilová

Colleen Cambridge
319 Kč