Tisíckrát obejít strach

Recenze Andrea Šmídová | 8. června 2024

Románový debut této autorky mi vyrazil dech. Je dokonalou směsicí všeho a všech.

Téměř okamžitě, po přečtení pár stránek, jsem si velice oblíbila hlavní hrdinku této knihy Tisíckrát obejít strach. Nemá to v životě jednoduché, protože společnost je jaká je (všichni to známe) a nelze lidi měnit. Ale ať už ve společnosti, tak i v rodinných vztazích s těmi nejbližšími je „ztracená“, hledající vlastní identitu a sebe sama. V tom se s hrdinkou velice ztotožňuji. Dívka ze smíšené rodiny, rasismus a WP hnutí. Vše je popsáno velice realisticky, až z toho čtenáře mrazí po celém těle. Bohužel je ale právě toto náš nedokonalý svět a realita všedních dní. A nelze tomu uniknout. Hlavní hrdinky je mi kolikrát velice líto, čím vším si musí procházet. Je i velice zajímavé, jakým stylem je kniha psaná. Vlastně celou dobu jsem se ptala sama sebe, s kým celou dobu hlavní hrdinka mluví a komu vypráví svůj životní příběh. Je zde plno zajímavých témat, jako právě zmiňovaný rasismus, ztráta blízké osoby i pravicový extremismus.

Srdceryvný příběh, který dostane každého z nás. Je zde vše, co od takové knihy očekáváme. Radost i smutek, život a smrt, příběh o pochopení a hledání sebe sama, o lidskosti, o štěstí i osamělosti.

Olivia Wenzel se stala jednou z mých nejoblíbenějších autorek a doufám, že v brzké době vyjde další z jejich děl. Tuto knihu Tisíckrát obejít strach hodnotím velice kladně. Rozhodně si zaslouží to nejlepší možné hodnocení, pět hvězdiček z pěti. Pro mě osobně se stala jednou z nejlepších knih z žánru světové literatury a autorce vzdávám hold.

Fenomenální, fascinující a poutavý román s velkým R.

 

 

Andrea Šmídová

Olivia Wenzel
319 Kč