Jeden výlet ovlivní životy celé rodiny

Recenze Eva Francová | 2. června 2024

Kdo z nás pamatuje dobu, kdy západ pro nás bylo něco lákavého a nedostupného, dokáže si snadno představit, jak velké lákadlo bylo, pokud se tam dostal, už se více nevrátit.

Renata, matka od rodiny, se díky své práci dostane do Rakouska. Aniž by o tom někomu něco řekla, rozhodne se tam zůstat a do Československa se již nevrátit. Zanechá za sebou celou svou rodinu – manžela Richarda, který je přidělen na horší pracovní místo, syna Marka, který je vyloučen ze studií medicíny a dceru Simonu, která její odchod prožívá nejhůře, a navíc se nedostane na vysněnou střední školu.

Je možné, aby po šesti letech, kdy se otevřou hranice, navázali na svůj tehdejší rodinný život?

Autorčina prvotina, Návrat nežádoucí, si získala spousty fanoušků. Tentokrát autorka zvolila pozdější období (příběh se odehrává v letech 1984-1990), ale opět je zasazen do naší nelehké historie.

Hned od začátku vás prostoupí emoce. Ztráta matky a manželky, i když „jen tím“, že odjela za hranice, se dá těžko překonat. Šok, bezmoc a StB v zádech. Nepředstavitelné události, které se tím rozjedou.

Kniha je psána z pohledu celé rodiny, střídají se tu vypravěči a čtenář si tak může udělat obrázek, jak kdo prožívá nelehké chvíle. Je tu vykreslena doba naší nedávné minulosti, jak to tenkrát chodilo – udavači, vojenská služba, tuzex, školy, ale i listopadové události a příchod nové doby.

Je to rozhodně zajímavé a originálně pojaté téma z naší minulosti. Pokud rádi čtete o historii naší země, rozhodně by vás kniha neměla minout.

 

 

Eva Francová

Lenka Potůčková
319 Kč