Vanilkové dny vystřídají cukrové roky

Recenze Simona Krchová | 30. května 2024

Jak křehký může být lidský život? Rodina Meisterových, která si vybudovala impérium od základů, to ví až příliš dobře. Jsou silní a nevzdávají se snadno. 

Meisterovy závody prožívají období rozkvětu, když se rozšiřují o novou halu pro výrobu pudinkového prášku. Syn majitele, Julius, se po ukončení studií vrací domů jako chemik, připraven převzít rodinný podnik po svém otci. Julius se nejen těší na spolupráci v rodinné firmě, ale také přiváží domů svou snoubenku Lotte. Přes počáteční nedorozumění mezi Lotte a Juliusovým otcem Carlem se koná svatba, která je záhy zastíněna vypuknutím první světové války. Julius a jeho nejlepší přítel Richard, svědek na svatbě, jsou povoláni do armády. Lotte ani nestihne manželovi sdělit, že čekají dítě. Když se Julius vrátí z fronty na dovolenou, setkává se se svou osmiměsíční dcerou. Friederika, Juliusova sestra a dcera Josefíny a Carla, odchází v době války pracovat jako zdravotní sestra do polní nemocnice. Její partner Franz, zaměstnanec firmy, se války neúčastní kvůli zdravotním problémům, což ho psychicky velmi tíží. Navzdory těžkým časům se firmě daří díky Franzově nápadu na výrobu sušených potravin, které usnadňují vaření v době nedostatku.

Lotte každý den prochází seznamy padlých vojáků, když Richard přinese zprávu o Juliusově úmrtí. Tragédie zasáhne Lotte hluboko, neboť se Julius nedožije okamžiků, kdy jeho děti vyrůstají, a navíc se nedozví o narození svého syna. Válka, kterou mnozí očekávali jako krátkodobou, se protáhla, a Lotte se musí vyrovnat nejen se ztrátou manžela, ale musí pomoci i s vedením firmy a podporou žen, které nahradily své muže na frontě. Carlův smutek po ztrátě syna je tak velký, že se z něj nevzpamatuje a zemře ve věku 54 let.

Po válce, když se zdá, že se život pomalu vrací do normálu, Josefína odhalí, že rodinná firma stojí na pokraji bankrotu. Franz, jako ředitel a manžel Friederiky, čelí těžkým otázkám. Josefína stojí před rozhodnutím, zda dokáže zachránit Meisterovi závody, nebo bude nucena prodat dědictví, které společně s manželem budovali. Tento příběh o síle, ztrátě a naději vyzývá čtenáře, aby se zamysleli nad významem rodiny, odvahy a odolnosti v nejtěžších časech.

Tento díl byl nabitý emocemi. Každá postava přináší své osobní příběhy plné ztrát i radostných okamžiků, jako je narození nových členů rodiny. Kniha je napsána tak poutavě, že se od ní nedokážete odtrhnout. Odehrává se v Bielefeldu a je inspirována historickými událostmi a rodinou, která vynalezla kypřící prášek. Postavy jsou vykresleny tak, že si je čtenář nemůže neoblíbit a snadno se s nimi ztotožní. Příběh je mozaikou štěstí, smutku, bolesti, ztráty a nové naděje. Připravte si tedy kapesníčky, protože vás čeká emocionální jízda. A co nás čeká v závěrečném díle? To zůstává záhadou, ale doufejme, že nebudeme muset čekat příliš dlouho.

 

 

Simona Krchová