Když ti život rozdá špatné karty…

Recenze Markéta Pospíšilová   | 22. května 2024

Kolik bolesti a ztrát dokáže unést jedna obyčejná lidská duše? Těžký životní příběh mladé ženy, se kterou se osud rozhodně nemazlil.

Andrea měla těžké dětství. Vyrůstala v chudých poměrech na rozpadající se farmě.  Otčím byl dominantní člověk, který nikdy nešel pro ránu daleko. Její vlastní matka byla zcela pod jeho vlivem a na Andrejce jí ani za mák nezáleželo. Její jedinou spřízněnou duší byla babička, u které našla útočiště, když studovala střední školu. Za svůj původ se Andrejka velmi stydí a nikdy o svém dětství nemluví.

Když jí do života vstoupí Ben, její spolužák, vše se obrací k lepšímu. Dá jí to, co dosud nepoznala. Lásku, podporu a pevné rodinné zázemí. Brzy po svatbě se mohou radovat z vlastních dětí, a protože Ben je hasič, spoustu času tráví mimo domov. Andrejce pomáhají jeho rodiče, Richard a Miriam. Milující lidé, kteří jsou ochotni vždy děti pohlídat a usnadnit Andrejce život tak, aby se mohla věnovat i své další lásce, a tou je umění.

Ben své povolání hasiče miluje. Vždy chtěl být hrdinou a pomáhat tam, kde se štěstí otočilo k lidem zády. Jen zapomněl na to, že i hrdinství má své temné stránky. Že když někomu zachráníš život, může to znamenat, že dalšímu ho rozbiješ na tisíce malých kousků. A s takovým osudem se bude muset Andrejka vypořádat. V jejím životě nastane další velký zlom, který ji srazí na kolena. Ale musí fungovat dál. Má tři děti, které ji potřebují…

Od svého trápení někdy utíká k umění. Své pocity, úzkosti, strach, ale i lásku a odvahu přenese na plátno. Aniž by to předem plánovala, všechny její malby spojuje do jednoho celku stejná červená linka, která se táhne uprostřed každého z obrazů. Vypadá jako kabbalah – červené náramky přátelství.

“Náramky přátelství připomínají silné pouto sdílené mezi dárcem a příjemcem. V každé kultuře červené náramky znamenají sílu, ochranu a štěstí. Podle staré čínské legendy tyto náramky znamenají nevyhnutelný osud mezi dvěma lidmi, kteří jsou předurčení být spolu. Je dobré jeden z těchto náramků ponechat pro sebe a ten druhý darovat někomu, koho považujete za zvláštního přítele. Nemusí to být osoba, kterou znáte nejdéle, ale osoba, která tu je kvůli vám.” 

Jak se popasuje Andrejka se svým životem? Kdo jí bude stát vždy po boku, na koho se může spolehnout a kdo z nich je její spřízněná osoba? Kolik těžkostí v životě zakusí nejen ona, ale i její přátelé a rodina? To vše nám odkryje příběh tak obyčejný, a přitom tak jedinečný. Je psán přirozeně a jednoduše, že máme pocit jako by nám ho vyprávěla přítelkyně u sklenice vína. Je sice plný bolesti, ale také neskutečné síly jít životem dál a rvát se s tím, co osud nachystá. Vždycky je naděje, že budeme opět šťastní.

 

 

Markéta Pospíšilová  

Mirka Skočílková
279 Kč