Každý něco tají

Aktuality Vybíráme z médií: Magazín Luxor | 7. května 2024

Když se před několika lety objevila v knihkupectví její prvotina Manželé odvedle, působila Shari Lapena jako zjevení. Nenápadnou právničku z kanadského Toronta katapultovala mezi nejlépe prodávané autory, kde se úspěšně vyhřívá i dnes. 

Můžeme uvažovat nad tím, že jako právnička byla denně vtažena do složitých případů, které si žádaly nejen analytické myšlení, ale i hluboké pochopení lidské psychiky. Právě tyto zkušenosti poskytly solidní základ pro její budoucí spisovatelky. Přechod od právních spisů k psaní byl pro ni v určitý okamžik přirozeným krokem, který otevřel dveře do světa, kde mohl plně rozvinout svůj talent pro vyprávění příběhů. „Vždycky jsem chtěla psát thrillery, protože to je to, co jsem četla a milovala. To je můj oblíbený žánr. Vždyť jsem vyrůstala na Agathě Christie,“ řekla Lapena. Schopnost přetvořit běžné situace do napínavých, spletitých dějů plných nečekaných zvratů, to je kouzlo jejích knih. Lapena bezpochyby využívala a využívá právnické dovednosti k vystavění logicky strukturovaných příběhů, ve kterých ale nic není tak, jak se zdá. Tím způsobem dokáže čtenáře nejen skvěle bavit, ale hlavně neustále překvapovat. Předvedla to v Manželích odvedle, Jednom z nás, Nepříliš šťastné rodině nebo v knize Někdo cizí v domě. Nyní v češtině vychází její poslední kniha Všude sami lháři.

 

NEČEKEJTE, ŽE SI VYDECHNETE

Manželé odvedle (česky 2017) je kniha, která nejenže zaznamenala obrovský komerční úspěch, ale také definovala Lapenu jako jednu z nejvýznamnějších současných autorů v žánru psychothrillerů. Tato kniha představuje vše, co dělá její díla tak neodolatelnými: intenzivní napětí, překvapivé zvraty a hluboký psychologický pohled do postav. Lapena mistrně pletená síť lží a tajemství, která se postupně rozplétala a udržovala tím čtenáře v napětí až do úplného závěru. „Myslím, že každý spisovatel má vášnivý zájem o psychologii. Nestudovala jsem to nějak formálně, ale hodně jsem si o psychologii přečetla. A sleduji dění kolem sebe a mluvím s lidmi. Vím tedy docela dost o tom, jak se skutečně cítím zejména jiné ženy,“ proč psychologie postav patří mezi její silné stránky. Úspěch Manželů odvedle nezapomínejme, že to byl její knižní debut – je nejen svědectvím Lapenina talentu, ale také příkladem, jak může jedna kniha ovlivnit celý žánr. Osvěžit ho. Najít nový úhel pohledu. Přinést závan čerstvého vzduchu. Zkrátka Shari Lapena ukázala, že i na dobře prozkoumaném poli psychothrillerů lze vymyslet něco nového, co se vymyká ustáleným vzorcům. Stvořila žánr, který mu začalo říkat sousedský (či rodinný) thriller.

 

 

 

 

 

Shari Lapena
299 Kč
Shari Lapena
279 Kč
Shari Lapena
319 Kč
Shari Lapena
319 Kč