Je opravdu nutné neustále usilovat o dosažení vyšších cílů?

Recenze Simona Krchová | 8. května 2024

Každý z nás je odlišný a má svůj vlastní názor na tuto otázku. Helena Rubinsteinová byla příkladem člověka, který si stanovil vysoké cíle. Díky své odhodlanosti a vytrvalosti dokázala dosáhnout toho, po čem toužila.

Helena Rubinsteinová, rozená Chaja Rubinsteinová, se narodila jako nejstarší z osmi dcer v židovské rodině. Její matka prožívala většinu času buď těhotenstvím, šestinedělím nebo nemocemi, zatímco otec vlastnil železářství. Tato situace předurčila mladou Chaju k tomu, aby se starala o svých sedm mladších sester. Když přišel čas, aby byla Chaja provdána, rozhodla se v den svatby, že se osudu postaví čelem. Sbalila si skromné zavazadlo – vzhledem k rodinné chudobě neměla mnoho – a opustila svůj domov v Polsku, aby se připojila ke svým příbuzným v Rakousku. Z dvaceti sourozenců, kteří společně vyrůstali v domě v Galicii, se každý vypravil svou vlastní cestou do různých koutů světa. Pouze Chajina matka Gitel zůstala v Krakově, kde se setkala se svým budoucím manželem. Helena měla to štěstí, že mohla navštívit své strýce a tety v cizině, což ji nakonec dovedlo až k jejímu strýci v Austrálii. Tato zkušenost formovala její životní cestu a předznamenala její budoucí úspěchy.

Ne, už ne Chaja! Už dávno ne Chaja!

Při nástupu na loď emigrantů, starou teprve dva roky, v přístavu Janově Chaja přijala novou identitu. Se starou Chajou z Kazimierze už nechtěla mít nic společného.

„Datum narození je špatné,“ tvrdila Chaja, když úředník v úřadu pro vystěhovalce zkoumal seznam cestujících a hlasitě předčítal její data.

Překvapeně vzhlédl.

„Není mi pětadvacet, tak stará nejsem, nedávno mi bylo teprve dvaadvacet,“ pokračovala Chaja. „To musí být chyba. A jmenuji se Helena!“

Tak začíná nová životní etapa Heleny Rubinsteinové!

Helena Rubinsteinová, vizionářka v oblasti kosmetiky, zahájila svou podnikatelskou dráhu v roce 1902 v Austrálii. V Melbourne otevřela svůj první kosmetický salon, kde nabízela krém na krásu, jenž byl oblíbeným výrobkem její matky. Tento krém se stal základem jejího pozdějšího kosmetického impéria, které je dnes uznávané po celém světě.

„Když do salonu vešla některá ze stálých zákaznic, Helena ji rovněž osobně pozdravila. Dělala to s jemně odměřenou směsí veselí a respektu, bez oné podřízenosti, jakou tak často pozorovala u svého otce v Krakově a vídeňského strýce. Cítila se být se svými zákaznicemi na jedné úrovni a zdálo se, že to i ony tak cítí. Po tomto obřadu pozdravení buď Helena luskla prsty, nebo zavolala zvučným hlasem své asistentky. Rychle se pak vždycky jedna z nich objevila, aby dámu přijala a zavedla ji do léčebné kabiny.“

Madam Rubinsteinová se proslavila nejen svými kosmetickými produkty, ale také svou vášní pro umění. Její sbírka uměleckých děl je stejně působivá jako její charitativní práce.

V tomto beletrizovaném životopise se dozvíte, jak se stala Helena nejbohatší ženou své doby. Musela projít skutečně náročnou cestou k úspěchu. Předtím, než se jí podařilo realizovat svůj sen, zastávala řadu skromných pozic – od guvernantky až po servírku a prodavačku v obchodech svých strýců. Byl to však právě její talent a schopnost naučit se během cest několik cizích jazyků, co jí pomohlo vyniknout? Helena byla známá jako madam s velkým 'M', jejíž autorita byla neotřesitelná a jejíž rozhodnutí byla nezpochybnitelná. Když si něco vzala do hlavy, neexistoval nikdo, kdo by ji mohl odradit od jejího záměru. S neochvějným odhodláním si šla za svým a dosáhla všeho, co si předsevzala. V jejím životě byla pouze jedna rivalka, s níž vedla takzvanou "pudrovou válku", ale nikdy veřejně nevyslovila její jméno, odkazovala na ni pouze jako na "tu ženu".

Helena Rubinsteinová je pro mě osobností, která vyzařuje sílu a nezdolnost, ačkoli její chování bylo občas považováno za příliš razantní. Navzdory tomu si však svou cestu životem prošla s grácií až do vysokého věku 95 let, kdy její životní příběh došel svého vrcholu.

Příběh Heleny Rubinsteinové je inspirací pro mnohé ženy a její odkaz v oblasti krásy a péče o pleť je stále živý a významný. Tato kniha je neocenitelným přínosem pro všechny, kteří chtějí pochopit vliv této výjimečné ženy na svět krásy.

 

 

Simona Krchová