Nikdy není pozdě začít si plnit své sny ze střední…

Recenze Markéta Pospíšilová | 18. dubna 2024

Jak jste si svůj život představovali po maturitě? Měli jste ho nalajnovaný a vydali jste se přesně tou cestou? Nebo jste odbočili a doteď vás to mrzí? Co takhle udělat radikální řez a pokusit se dojít ke svým cílům právě teď?

Píše se rok 1997, čtyři nejlepší přítelkyně právě odmaturovaly a jejich spolužáci jim předpověděli zářivou kariéru.

Nejspíš se dostane do Bílého domu… Melissa Levinová.

Nejpravděpodobnější člověk, který vyléčí rakovinu…Priya Chowdhuryová.

Patrně pronikne do Forbes 400...Suki Hammerová.

Zřejmě otevře Michelinskou restauraci…Tara Taylorová.

Posuňme se až do roku 2022… Melissa má uspořádat školní sraz a čelit setkání se všemi spolužáky. Co jim bude povídat? Na co má být hrdá? Její manželství zkrachovalo. Josh, s nímž byla od střední školy a mají spolu dceru Cameron, se dal dohromady s její mladou a krásnou učitelkou jógy a Cameron pořídili sestřičku. Její dům se rozpadá, má nadváhu a její kariéra skončila v kanceláři rozhlasové stanice. Kam se poděla ta ambiciózní a soutěživá Melissa?

Priya se sice stala lékařkou, ale určitě nevyléčí rakovinu. Pracuje v nemocnici na oddělení rehabilitace.

Její manžel je taktéž lékař a po celý den se věnuje operacím. Podle něj i jeho matky má tedy nárok po práci už jen odpočívat a veškerou starost o děti a domácnost přenechat výhradně na Priye. Když jí ředitel nabídne vyšší pozici, je přepracovaná a vyčerpaná Priya nucena ji odmítnout.

Taře Taylorové se zhroutil sen o Michelinské restauraci, když ji sexuálně napadl známý šéfkuchař, poté vše popřel a Taru očernil. Tara si tedy založila malou dětskou školičku vaření, kam posílají bohatí rodiče své potomky, aby jim vyplnili odpolední čas. Nikdy si nemyslela, že se vydá právě tímto směrem.

A jako poslední je Suki, která narozdíl od svých kamarádek dosáhla přesně toho, co jí předpověděli spolužáci. Má velmi úspěšnou firmu, vydělává miliony dolarů. Přátelí se s filmovými hvězdami, má okouzlujícího manžela a dvě úžasné děti. A k tomu všemu ještě vypadá neskonale dobře. Ale je všechno přesně tak, jak se to na první pohled zdá?   

Co donutí kamarádky jednat a změnit svůj dosavadní život? Pokusí se všechny znovu si splnit své sny a cíle? Na kolik těžkostí při své cestě narazí a kolik slz prolijí?

“Byl to způsob, jak dát všem najevo, co je ze mě teď. Všem, kteří na mě bývali hnusní. Sportovcům, kteří si ze mě dělali legraci a cpali mě do skříňky, pokud si mě vůbec všimli. Holkám, které mě ignorovaly, protože jsem byl malý, měl jsem příšernou pleť a nenosil správné oblečení. Chtěl jsem se vrátit zpátky a všem ukázat, že to, kým jsi na střední škole, příliš neovlivňuje to, kým se staneš později v životě. Chtěl jsem se předvést. Chtěl jsem se ujistit, že na mě už nikdo znovu nezapomene.”

Příjemné odlehčené čtení o pevném dlouholetém přátelství, lásce, manželství, životních volbách i kopancích. O přetvářce, lžích a zoufalství, ale také o důležitých druhých šancích. Každá z hlavních postav byla zcela jiná, jak povahou, tak životní cestou, kterou si zvolily. Všechny byly ale stejně sympatické a odhodlané čelit problémům a bojovat za lepší, spokojenější a naplněný život.

Je to kniha, u které jsem si odpočinula a pobavila se. Nic náročného na čtení, a přesto odkrývá tolik důležitých témat. Určitě nejedna z nás se v některé ze situací, jimž musí čelit hlavní hrdinky, taktéž pozná. Třešničkou na dortu byly odkazy na popkulturu 90. let, které jsem si doslova užila a vykouzlily mi úsměv na rtech.

 

 

Markéta Pospíšilová

Elyssa Friedland
319 Kč