Brát život s nadhledem

Recenze Eva Marešová | 12. dubna 2024

„Celou knížku můžete vnímat jako (doufám) příjemné povídání na dovolenou nebo jako pokus o sociologický sběr různých přístupů k životu a hodnotám napříč světovým společenským spektrem.“

Málokdy se člověku dostane do rukou kniha, která ho pobaví, ale zároveň mu ukáže i svět, o kterém neměl tušení. Dá mu nahlédnout do úvah a života jiného. Líbí se mi otevřenost, s jakou autor knihy přichází.

Všem známé osobnosti Robert Fulghum, Jane Goodallová, Radůza, Miroslav Zikmund, Meik Wiking, Deepak Chopra, Václav Cílek, Jan Hartl, Jan Hnízdil, Nora Vlášková, Lilia Khousnoutdinova, Krzysztof Zanussi, Peňa, Sergio Rapa, Céline Cousteauová, John Mattone nebo Anna Hogenová se s vámi podělí o svůj příběh nebo rovnou o svůj životní postoj.

Má někdo z nich úplnou pravdu nebo se někdo z nich mýlí? V současné době máme tu výhodu, že si můžeme vybrat, čemu chceme věřit. Nikdo nás nenutí zvolit jedno konkrétní náboženství a řídit se jeho pravidly. Můžeme si vybrat pouze to, co se nám z daného náboženství zdá logické, vhodné, smysluplné.

Rozhovory z jednotlivých setkání jsou doplněny QR kódy s odkazy na přímé záznamy autora knihy na jeho účtu na Youtube.

Hned na začátku vás pobaví autor knihy Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce, Robert Fulghum, svým rozhovorem s neznámou ženou na Náměstí Míru v Praze. Na dotaz, zda našel Boha, odpověděl: „Cože, on se Bůh ztratil?“ Věřím tomu, že u takových reakcí se začne smát většina lidí. Ovšem takovou reakci málokdo čeká a je k nevíře, co dokáže obyčejná smysluplná věta způsobit. Věděli jste, proč Fulghum vydává své trilogie pouze v češtině, a ne v angličtině? Čím jsme pro autora těch skvělých knih tak jedineční? Bylo velmi prozíravé začít knihu zrovna tímto rozhovorem.

Autor knihy Hausbot-Rozhovory o životě a spokojenosti, Petr Horký, český spisovatel, moderátor a dokumentarista, je bezesporu srdcem dobrodruh. Kdo jiný by dobrovolně natáčel s velkým bílým žralokem, tygřími žraloky nebo se vydal tvořit dokument k vybuchující sopce? Kniha Hausbot není jeho první publikací. Že se zaměřuje především na jiné kultury a geografii, poznáte už z názvu jeho knih. Máte tak možnost si z jeho repertoáru přečíst např. knihu Filmaři Hanzelka a Zikmund, Neznámá země, CestoSpisy nebo Ukrajina-Rozhovory, mýty a fakta.

Začtěte se do knihy, která vás bude motivovat, uklidňovat, rozesměje vás a snad povede i k zamyšlení, v čem je vlastně smysl našeho jednání.

 

 

Eva Marešová