Návod na pořádnou krimi

Aktuality Vybíráme z médií: Magazín Luxor | 3. dubna 2024

Zapomeňte na Fabiana Riska, teď na scénu přichází Malin Rehnbergová. Je to někdejší Fabianova kolegyně, která právě zažívá profesní i rodinnou krizi. Těžší startovní podmínky už jí švédský spisovatel Stefan Ahnhem vymyslet nemohl.

Jeden z nejprodávanějších švédských autorů Ahnhem nechal detektiva Riska bojovat se zločinem v šesti knihách, v Posledním hřebíku (česky 2022) se s ním (prozatím?) rozloučil, aby hlavní roli v dohledu nad zákonem a pořádkem v Helsingborgu svěřil do rukou Malin. V novince Jizvy plné beznaděje ji nechá řešit případ úspěšné influencerky, která za podivných okolností zemřela v luxusním stockholmském hotelu. A jak už to tak bývá, ve smrtelném nebezpečí se ocitne i ona sama.

 

Ale dost prozrazování, podívejme se trochu blíže na Stefana Ahnhema, který přinesl svěží vítr do plachet švédské kriminální literatury. Ahnhem má dlouholeté zkušenosti jako scénárista známého švédského televizního seriálu Wallander a své vypravěčské dovednosti přenesl z obrazovek na stránky knih. Že to funguje, dokazují dva miliony prodaných výtisků. Jeho schopnost konstruovat složité, pečlivě propracované zápletky dělají z jeho knih víc než jen detektivky: jsou to studie lidské psychologie, etiky a morálky.

 

Ahnhem také vykresluje obraz švédské společnosti s jejími temnými stránkami, ale i s nadějí. Například detektiv Fabian Risk je vrstevnatá postava, silná i zranitelná, chybující, ale v zásadě dobrá, kterou si čtenáři oblíbí.

 

Mezitím úspěšný autor aspoň odhalil, jak má podle něj správná krimi vypadat. „Za prvé, musí být neodložitelná. Po prvních čtyřech stránkách musíte mít pocit, že nemůžete přestat číst. Za druhé, musí být překvapivá.“ A pro moment překvapení je zjevně Ahnhem ochotný udělat cokoliv, klidně i nechat umřít svého hrdinu. „V tom je ten trik. Vždy se snažím překvapit. Když začnu psát knihu, tak nevím, jak to skončí. Možná mám přibližnou představu o tématu a o tom, kdo jsou pachatelé, ale nevím, jak dojdu k rozuzlení nebo kudy se příběh bude ubírat.“

 

 

Stefan Ahnhem
279 Kč
Stefan Ahnhem
399 Kč
Stefan Ahnhem
359 Kč
Stefan Ahnhem
399 Kč
Stefan Ahnhem
319 Kč