Neobvyklý návod na to, jak se stát sama sebou

Recenze Zuzana Erbenová | 8. února 2024

Chcete zažít příjemné, romantické čtení o dívce od vedle? Tak zkuste tenhle příběh o Olivii, která najde svoje já, a přitom zjistí, že má víc sil a víc přátel, než si do té doby myslela.

Olivie Tennysonová, naše hlavní hrdinka, se rozhodne ve svých devětadvaceti letech odstěhovat od matky, která ji dusí starostlivostí a řídí jí život. Plánuje si konečně splnit všechny položky ze svého Seznamu snů, který si sepsala v šestnácti letech a díky kterému, jak doufá, se jí podaří osamostatnit. Prvním krokem je koupě vlastního domu ve vesničce Bigley Bottom, což je zapadlé místo kdesi na okraji lesů. A samozřejmostí je, že před matkou veškeré informace tají. Udělat důležitý krok k vlastnímu životu jí pomáhá kamarádka Steph, která má naštěstí smysl pro humor a dokáže rozptýlit Oliviiny obavy.

Ollie si pronajme místo v tamní knihovně, aby mohla vykonávat svou práci, což je učit lidi číst, ať už jsou cizinci nebo trpí nějakou lehčí poruchou a čtení jim jde špatně. Seznámí se zde s jedenáctiletou holčičkou Joan, která vášnivě ráda čte a žije jen s matkou. Ollie holčička zaujme a když zjistí, že bydlí ve vedlejším domě v nuzných podmínkách, snaží se jí pomoci. Postupně se mezi nimi začne rodit opravdové přátelství a Olivie si najde cestu i k její matce, která bojuje s drogovou minulostí.

Při jedné procházce pak Olivie potká Sama, pohledného strážce lesa, který jí je více než sympatický. Leč Steph ji donutila podepsat Deklaraci bezmužnosti, podle které musí nejprve zvládnout splnit všechny položky ze Seznamu snů a teprve potom se může vrhnout na nějaké randění a svádění. Zkrátka nejdřív musí najít sama sebe a být šťastná tak, jak je a až pak přijde na řadu seznamování s muži. Jenže, co když Sam nehledá trvalý vztah a chce se jen pobavit? A jak to zvládne matka, když nebude mít o dceři dostatek zpráv? A podaří se Olivii dokončit úspěšně Seznam snů?

Beth Moran je rozhodně schopnou autorkou románů pro ženy. V hlavní hrdince a jejích pochybnostech se určitě najde každá žena nebo muž. Všichni milujeme své rodiče, ale někdy je třeba udělat určité kroky, abychom cítili větší samostatnost a zároveň zodpovědnost za svůj život. Kniha je napsaná s lehkostí a upřímností a při čtení na vás dýchne i pohoda britské vesničky a hezkých mezilidských vztahů.

 

 

Zuzana Erbenová

Beth Moran
319 Kč