Antologie bajek nejtemnějších

Recenze Eva Marešová | 6. února 2024

20 povídek od známých autorů, které nemohou zklamat. Bylo by skutečně těžké rozpoznat dobro, kdyby neexistovalo zlo. Pohádky jsou jich také plné a všichni jsme na nich vyrůstali. Odhalme spolu temnou stranu příběhů a zvraty, které nečekáte.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak to vlastně bylo se Sněhurkou? Co kdyby jí zlá macecha neotrávila kouzelným jablkem, ale měla ji ráda tak moc, že by se jí kouzlem pokusila zachránit? Celý příběh by rázem získal naprosto jiný nádech. Zlý princ, který se kouzlem snaží Sněhurku ovládat, aby se jí mohl zmocnit. Prázdný zámek, bez sloužících, bez jediného živého tvora, v zemi tak chladné a bezútěšně šedé, že by v depresích utekl každý. Kdyby tu však alespoň minimální možnost útěku byla. Jaká další tajemství před ní princ skrývá? Rozhodně tak temná, že by je žádná pohádka nesnesla.

Krátké povídky mají velkou výhodu v tom, že když vám nesedne autor, kterého prozatím neznáte, přejdete pouze plynule k dalšímu příběhu. Pokud čtete určité téma poprvé, pak máte díky antologii možnost se začít orientovat ve stylu psaní konkrétního autora. Když se vám jeho styl bude líbit, budete vědět, od koho knihu příště zvolit.

Někdo raději zvolí příběh plný magie a kouzel, ale jiného čtenáře spíš zaujme až morbidně temná povídka, plná krve a násilí.

Bravurně seřazené povídky od skvělých autorů fantasy literatury. I známý bratři Grimmové by s námi jistě souhlasili. Jak už to však u souboru povídek bývá, některé vás naprosto nadchnou a jiné vám nemusí přijít až tak zajímavé.

V knize se setkáte s povídkou od Jane Yolen, Christiny Henry, Neila Gaimana, Catriony Ward nebo Jen Williams a od mnohých dalších.

Kniha zaujme hned na první pohled. Vůbec nebudete mít šanci k jejímu prolistování, protože se člověk po jejím otevření okamžitě začte. Pohádky a příběhy s novým rozměrem. Rozhodně nečekejte, že budete číst příběh, který znáte. Co povídka, to originál.

Pokud máte rádi ten pocit, že něco není v pořádku a naskakuje vám husí kůže, pak je nejvyšší čas se začíst do knihy. Nebudete litovat.

 

 

Eva Marešová

Kane Paul, O´Regan Marie,
399 Kč