Zřejmě nejkontroverznější pojetí známého eposu

Recenze Eva Marešová | 4. února 2024

Příběh věnovaný třem generacím silných žen. To bylo to první, co mě na knize hned upoutalo. Síla ženy, jež je schopná čelit nepřízni osudu. Ten, kdo nám ublíží, nám může prokázat tu největší službu.

Stává se, že co bereme jako největší tragédii, nás posune dál, než by nás, kdy mohlo napadnout.

Žánr, ve kterém je kniha Kaikéjí zařazena, je historický román, retelling. Většinou člověk moc nepřemýšlí nad žánrem knihy. Retelling, česky převyprávění, svou podstatou přímo vybízí k přemýšlení nad tím, co člověk čte. Část příběhu vychází z textu anglického překladu Válmíkiho hinduistického eposu Rámájana od Ralpha T.H. Griffitha a je k němu přístup online zásluhou Projektu Gutenberg. Ten je považován za původní.

Každá z dochovaných verzí Rámájány se soustředí na něco jiného. Nyní máme možnost si přečíst příběh Kaikéjí a rozhodnout se sami za sebe, zda se přikloníme k verzi, že byla zlou postavou v historii nebo pro ni najít pochopení a domnívat se, že díky ní mohl princ Ráma naplnit svůj osud.

Vajšnáví Patél inspiroval známý epos k sepsání příběhu z pohledu Kaikéjí: princezny Kékaji, košálské královny, manželky Dašaratha a matky Bharatova.

Autorka knihy, mladá studentka práv, je sama hinduistka a své náboženství opravdu miluje. Proto napsala knihu pro hinduisty, kteří zpochybňují své místo v tomto náboženství kvůli patriarchátu nebo fundamentalismu. Věří, že díky tomu se zlepší pohled na toto náboženství a bude tak přijatelnější i pro ostatní. Pro některé může být taková snaha brilantní, pro jiné naprosto katastrofická.

Mnoho čtenářů knihy se svěřilo, že dřív o Rámájaně nevěděli nic. Nyní touží znát všechno.

Stejné množství čtenářů, kteří znají zmiňovaný epos a „skutečný“ příběh, je však zděšeno, že by tato kniha mohla mít skutečný vliv na jejich náboženství a začít ho měnit k měřítkům současné doby. Působila by tak jako katalyzátor, který naopak lidi od hinduismu odvrátí.

Pokud se domníváte, že byla Kaikéjí dobrá duše, které záleželo pouze na dobru všech okolo, je potřeba stále myslet na fakt, že je příběh zcela novým převyprávěním od moderní autorky. Vložila do něj svůj vlastní pohled, nové prvky, charaktery i situace.

Nic nebývá tak jednoduché a složitost charakteru osob by měla být předností jejich osobnosti. Zjednodušení a získání kladných rysů hlavní hrdinky, pak může vést ke ztrátě důvěry v historicky známou osobnost.

Osobně bych viděla problém v nově vytvořené dokonalosti Kaikéjí. Pokud to srovnáme s někým, koho většina současných lidí „zná/znala“, pak nemusíme chodit daleko. Nedávno médii proběhla zpráva o smrti herce Matthew Perryho. Většina ho znala z deset sezon trvajícího seriálu Přátelé, kde ztvárnil roli Chandlera. Polovina světa po jeho smrti truchlila a spousta lidí moc ani netušila, proč je smrt cizího člověka tak moc mrzí. Byla to ona nedokonalost a lidskost, které lidem byli na jeho postavě tak blízké. Je snadné se ztotožnit s někým, kdo má mnoho chyb, kterých se kdokoliv z nás může kdykoliv dopustit. Srovnávat se s dokonalostí nelze. Můžeme k ní pouze vzhlížet a snít o ní.

Ale proč se nezasnít? Pojďme společně objevit nový svět Kaikéjí. Hrdinky, matky, ženy bojující proti patriarchátu, bořící mýty o svém záporném charakteru. Nechme se inspirovat její dobrotou, houževnatostí a nikdy nekončícím úsilím.

Tato autorka bude mít i v budoucnu místo v mé knihovně a doufám, že i přes kontroverzní názory na její knihu (zejména ze strany ortodoxních hinduistů), bude psát dál. Její kniha je čtivá, obsáhlá a svým rozsahem může zpříjemnit hned několik večerů, ve kterých se rozhodnete vydat do doby a míst nám neznámých.

Stanete se i vy fanoušky Kaikéjí a bude kniha vaší nejoblíbenější?

 

 

Eva Marešová

Vaišnaví Patél
479 Kč