Chobotnice, kterou si zamilujete

Recenze Eva Francová | 21. ledna 2024

Zajděte někdy do Mořského světa a zaposlouchejte se. Třeba zaslechnete někoho, kdo zná vaše tajemství.

Když se Tova stane vdovou, nechce jen sedět doma a smutnit. Najde si práci v akváriu jako uklízečka. Tam pozná Marcella, obří tichomořskou chobotnici. Začne se mu svěřovat a on pomalu zjišťuje, že vlastně ví, co se stalo před třiceti lety, kdy zemřel Tovin syn. Teď jen přijít na to, jak dát pravdu vědět lidem dřív, než bude pozdě.

Toto byl opravdu velice originálně pojatý příběh. Aby jako hlavní vypravěč byla chobotnice je neobvyklé a sama jsem se bála, jak to bude působit, jestli to nebude až moc přehnané. Ale bála jsem se zbytečně. Všechno do děje skvěle pasovalo, působilo to přirozeně a já od chobotnice hltala každou myšlenku, názory i životní pravdu.

Jak se na knize uvádí, je to příběh pro všechny, komu se líbila kniha Muž jménem Ove. Já osobně Oveho moc nemusím, tak jsem si nebyla jistá, jak mi tato kniha sedne, ale musím říci, že Teva mi přirostla k srdci daleko víc a příběh jsem si užila od začátku až do konce. Je pravda, že první stránky mě hned nepřesvědčily, ale s každou další jsem potřebovala vědět víc a víc.

Postupně od chobotnice víte více než hlavní hrdinové. Díky tomu si moc přejete, aby vše dopadlo dobře, fandíte jim, bojíte se jejich špatných rozhodnutí, chcete jim pomoci. Zkrátka pro ně žijete i dýcháte, emoce pracují na plno a na závěr přišla i nejedna slzička dojetí.

Je to příběh o rodině, přátelství a stáří. Můžete v něm najít sebe i své blízké. Poznáte nejen Tevu, ale i další obyvatele městečka a jejich tajemství. Na chvíli se přestěhujete k nim domů a budete s nimi žít jejich životy.

Nejsem fanynka chobotnic, ani jiných mořských „potvor“, ale slibuji, že Marcella si musí zamilovat naprosto každý.

 

 

Eva Francová