Když se splněný sen stane noční můrou

Recenze Markéta Pospíšilová | 18. listopadu 2023

Autorka Shalini Bord je na spisovatelském poli již ostřílenou hráčkou, která má na svém kontě pěknou řádku úspěšných knih. U nás jsme se nyní dočkali překladu její druhé knihy a opět je to absolutní pecka!

Dva manželské páry, dvě rodiny a dva domy. Tohle všechno promícháme a navždy se změní životy všech dotyčných.

Amber a Renzo vlastní překrásnou vilu s bazénem v prosluněném městečku Maiori v Itálii.  Na první pohled se zdá, že žijí dokonalým životem, kdy jim nic neschází. Mají dvě úžasné děti a finančně jsou za vodou. Renzo svou ženu miluje a ona miluje jeho pozornost a oddanost.

Beth a Niall žijí v Anglii. On je úspěšný spisovatel a ona se vzdala své kariéry šéfkuchařky, aby veškerý svůj čas věnovala své rodině. Jejím snem bylo mít vlastní restauraci. Nelituje toho, že s manželem upřednostnili jeho kariéru. Ale lhala by, kdyby tvrdila, že se jí po svém snu občas nezasteskne. Navíc, když ji Niall poslední dobou neprojevuje žádnou lásku a bere Beth jako samozřejmost.

Niall objeví na internetu nádhernou vilu s bazénem, kterou majitelé nabízejí k výměně na dovolenou. Beth přijde zvláštní, že by někdo s radostí vyměnil tak krásný dům za ten jejich, ale co už…O dovolené snila několik let, a když tedy Niall navrhuje, aby si s dotyčnými domy prohodili, ona nebude v žádném případě proti.

Beth si od dovolené slibuje novou jiskru v jejich vztahu, ale nic nemůže být víc vzdálenější pravdě. Hned od prvních společných minut na letišti je Niall podrážděný, tráví s rodinou velmi málo času, nikdo a nic mu není dobré a veškerá rodinná aktivita je mu na obtíž. A když Beth náhodou najde v Ambeřině saku fotku svého manžela, její svět exploduje.

Proč cizí žena má u sebe fotku Nialla? Je to opravdu jen náhoda, že právě s nimi si vyměnili dům? Zná se Niall a Amber? Jsou to milenci? Nebo je to třeba jen jeho šílená fanynka? Co se to tady sakra děje za podivnou hru? A kdo tu hru rozehrál?

Niall má na všechno logické vysvětlení. Když ale Beth zavolá její sousedka, že se jí Amber zdá nějaká divná, a že se na ně až přehnaně vyptává, je jasné, že tahle výměna nebude jen obyčejná náhoda. Co má Amber za lubem? A jak se během chvíle může změnit ráj na zemi v absolutní peklo?

Rodinná dovolená je perfektní psychologický thriller, který nemá žádná hluchá místa. Je to útlá kniha o cca 240 stranách, proto děj plyne velmi svižně a nic se zbytečně nerozpitvává. I přes to, že psychologie postav je perfektně vylíčena, a díky tomu si hned od začátku jasně stanovíme, které z postav budeme milovat a které nenávidět, závěr knihy nás šokuje. Je to přesně ten wow efekt na konec, který miluji. Dočítáte poslední text, nic víc od knihy neočekáváte a najednou se to stane… Bum! Totální zvrat, překvapení. Vy jen tupě zíráte do stěny před sebou a v hlavě vám běží znovu příběh knihy, ale tentokrát jinak.

 

 

Markéta Pospíšilová

Shalini Boland
259 Kč