Černobílý svět neexistuje

Aktuality Vybíráme z médií: Magazín Luxor | 12. října 2023

Kromě hraní miluje Ana Geislerová i psaní. A čtenáři rádi čtou to, co napíše - všechny její knihy nebo diáře se staly bestsellerem. Proč se pustila do povídek a jak zaujme její kniha Co tě nezabije, která právě vychází?

Vzpomenete si na první povídku, kterou jste napsala?

Když nebudu počítat školní slohové práce, které já osobně za povídky považovala, tak asi jeden

opravdu zvláštní příběh dvou lidí, přičemž už jejich jména stojí za zmínku – Mário Luneta a Stella de Gama. Byla to docela blbost. Ale z těch, co jsou v knize, je to Mapa.

 

Proč povídky? Co vás na tomto žánru baví?

S nápadem, abych napsala povídku, přišel nakladatel Boris Dočekal. A za tu první mé vlastně úplně nepochválil, ale chtěl další. Zalíbilo se mi to. Povídka je dramaturgicky náročná, řekla bych. Potřebujete odvyprávět příběh, představit postavy a na závěr si žádají pointu. Nebo katarzi. Někdy i smrt. A to všechno na pár stránkách. A to je přesně to, co mě na nich baví.

 

Dočkáme se někdy románu Ani Geislerové?

Já věřím, že ano. Zadala jsem fejetony, teď máme povídky a myslím, že by se slušelo jít dál. Miluju psaní.

 

CO TĚ NEZABIJE

PRVNÍ SBÍRKA POVÍDEK DRŽITELKY PĚTI ČESKÝCH LVŮ A JEDNÉ CENY MAGNESIA LITERA.

„Když se zamyslím nad všemi svými povídkami jako nad celkem, dalo by se říct, že v mém světě nejsou lidé dobří ani lidé zlí. Jsou v něm lidé snažící se o dobrou cestu. Anebo dobří lidé nacházející odpověď v něčem velmi zlém (ať už pro okolí, nebo pro ne samotné). Myslím si, že v každém zlém činu se dá najít tenké černé vlákno, které vás nakonec dovede k jeho motivaci. Něco, co lidi přiměje dělat věci, které nejsou správné. Někdy je to bolest, někdy bezmoc, někdy příliš krutá pravda a někdy neschopnost rozumět sám sobě a ostatním lidem. Zkrátka černobílý svět neexistuje.“

 

 

Aňa Geislerová
279 Kč