Příběhy, které nechcete zažít

Recenze Petra Pilátová | 24. května 2023

Klára Janečková je autorkou již celé řady knih, které se u čtenářů těší velké oblibě. Její nejnovější kniha V pasti je souborem povídek o nelehkých životních osudech a nástrahách, které mohou potkat kohokoliv z vás.

Ačkoliv povídky v knize nejsou příliš obsáhlé, jedná se o plnohodnotné příběhy a autorka na pár stranách dokáže čtenáře skvěle uvést do děje a její styl psaní zaručí, že Vám postavy přirostou k srdci. Povídky na sebe nijak nenavazují a tematicky jsou dost různorodé. Dohromady ale tvoří opravdu skvělé a komplexní čtení.

První povídka vypráví o Karle, která byla unesena a po letech se její únosce opět hlásí o slovo. V druhé povídce poznáváte Jakuba, který přišel o rodiče i prarodiče a je umístěn do pěstounské rodiny. Objevuje kouzlo první lásky, nové školy a sociálních sítí. Zažívá první zrady a zklamání. Třetí povídka je pro opravdu silné povahy. Padesátiletý úspěšný podnikatel, který má zálibu v opravdu mladých dívkách ještě pod zákonem, je ochoten udělat cokoliv, aby svoji touhu ukojil. Čtvrtá povídka je sondou do manželství, které skončilo kvůli domácímu násilí a je zde skvěle zpracováno téma stalkingu. Pátá povídka je o nevidomé dívce, na kterou mají rodiče opravdu vysoké nároky a společnost jí život s handicapem také příliš neulehčuje. Šestá povídka je sondou do rodinných vztahů a ukázkou toho, co vše může způsobit zášť. Sedmá povídka ukazuje rozpad vztahu a následnou lest. Předposlední povídka skvěle vykresluje odvrácenou tvář slávy. A knihu uzavírá povídka o vztazích a nevěře, kde je vše dost zamotané.

Byla jsem překvapená, jak autorka dokáže pracovat s postavami, jaké nástrahy jim připravila a že se často jednalo o skutečně těžké životní zkoušky. I když se situace zdála mnohdy bezvýchodná, nakonec se přece jen na konci příběhu vykřesala jiskřička naděje. Zároveň si ale čtenář uvědomí, jakým nástrahám může v běžném životě čelit.

Pokud hledáte čtení s aktuálními tématy, které rezonují společností, určitě je kniha V pasti právě pro Vás. Každý člověk napříč generacemi si v knize najde to své a každému čtenáři kniha předá něco jiného a to je přesně to kouzlo dobré knihy.

 

Petra Pilátová (@knihomolskydenik)

Klára Janečková
239 Kč