Do Beskyd po nevyšlapaných cestách

Recenze Andrea Simoglu | 20. května 2023

Máte chuť vydat se na toulky Beskydami? Tahle kniha vám bude skvělým průvodcem. Ukáže vám místa krásná, půvabná a ještě půvabnější. Místa kouzelná … známá i neznámá.

Území Beskyd sahá jak do oblasti Moravy, tak i Slezska. Jako bychom porovnávali dva rozdílné světy, které vždy byly hodně odlišné. Slezská a moravská část Beskyd se dnes však od sebe nijak neliší. Beskydy jsou stejně tak krásné na obou stranách těchto historických území.

Tam, kde malým horám říkají HOREČKY

Ať se v Beskydech vydáte kamkoli, narazíte na krajinu někdy až nedotčenou a panensky nádhernou. Daleké výhledy, plno voňavých luk a údolí protkaných potoky a vodopády, krášlené skalami a lidovou architekturou.

Tahle kniha přehledně dělí Beskydy do několika hlavních oblastí: Lysá hora, Třinecko, Jablunkovsko, Podbeskydí, Velké Karlovice, Rožnov pod Radhoštěm a další jiné. Každá tato část je rozdělena do kratších kapitol, v každé z nich najdete barevné fotografie, ale také kratší odstavce vyprávějící pověst či jakoukoli zajímavost, vztahující se k tomuto místu.

Sama Beskydy příliš prochozené nemám, ale tahle kniha mně dala spoustu tipů na krásné výlety. Snad nejvíc mě kromě Lysé hory zaujalo údolí Ostravice: roubené chaloupky, vůně valašských sýrů a domácích klobásek, cinkot ovčích zvonců a rozkvetlé louky…

Zároveň bych se díky téhle knize znovu ráda podívala tam, kde jsem si myslela, že už to znám. Třeba Rožnov pod Radhoštěm toho nabízí mnohem víc, než místní skanzen, kam obvykle turisté míří. Se zaujetím jsem četla také kapitolu o Frenštátu pod Radhoštěm a jeho okolí, místu, kde lidé říkají malým horám „horečky“. Tahle oblast skrývá skutečný poklad: Pustevny. Pokud sem zrovna nevyrazíte v době hlavní sezóny, kdy se tudy táhnou mraky dalších turistů, je tohle místo ještě o to víc krásné. Cesta z Pusteven na Radhošť je v knize opravdu hezky vystižena. Cesta nás zavádí k Čertovu mlýnu a Kněhyni s Radegastem za zády. Tato i ostatní trasy jsou v knize hezky popsané, uvádí i místa v okolí a především je text čtivý a baví vás.

Věřím, že Beskydy známé i neznámé vás zavedou na místa, která jste sami ještě nikdy nenavštívili, i přesto, že se řadíme mezi milovníky a znalce Beskyd. A pokud tento kraj neznáte a zkusíte se začít do řádek téhle knihy, zamilujete si ty kopce a hory, louky a města se všemi jejich památkami, památníky a přírodou kam oko dohlédne.

Známé i neznámé

Série Známé i neznámé se vydává již několik let a zahrnuje řadu knih dvojice autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa. Provází nás po pohořích České republiky, ukazuje nám jejich krásy a půvab. Šumava, Krkonoše, Brdy, Orlické hory, České Švýcarsko a další. Těžko říct, která z nich je nejhezčí. Každá vám ukáže nádherná místa a bude pro vás skvělou inspirací pro výlety.

 

Andrea Simoglu

David Petr, Soukup Vladimír,
319 Kč