Za lepší život člověk musí bojovat

Recenze Jana Vymětalíková | 18. května 2023

Rodinu si člověk nevybírá, nemůže ji změnit. Ale každý z nás může ovlivnit to, jaká bude jeho nová rodina. Každý z nás může přepsat svůj osud, pokud má dost odvahy a odhodlání postavit se všem výzvám, překážkám a zkouškám.

Bea a Ezra jsou dva nevlastní sourozenci, kteří milují jeden druhého víc než cokoliv na světě. A tohle pouto je drží nad vodou. Ezra je gay, který je ale se svou situací plně smířený a svému příteli věří a miluje ho nadevše. Bea je dívka, která bojuje se svým životem jak to jen jde. Už ji nebaví její současný život, nesnáší svého nevlastního otce, nesnáší svou matku. Jediné, co miluje, je její bratr Ezra.

Žádný vzkaz, žádné vodítko, žádný náznak plánovaného útěku. Přesto je Bea pryč. Zmizela, jako by se po ní slehla zem. Všechno zůstalo netknuté. Jakoby si jen odskočila na dlouhou procházku, ze které se ještě nevrátila. Ale Ezra ví, že je pryč. Zmizela a ani se nerozloučila. Nechala ho tady na pospas nemilující rodině, nechala tady svého přítele, své věci, všechno. A nechala tady taky lístek se svým emailem. Ale nic víc? To je všechno? Proč se s ním Bea nemohla alespoň rozloučit?

Ezra s Beou si tedy začnou psát pomocí emailu. Proč Bea utekla? Proč mu nic neřekla? Kam utekla? A jak chce sama přežít někde, kde to ani nezná?

Vztah Bei a Ezry je silnější, než se zdá, a i když Beino rozhodnutí nebylo podle Ezry rozumné, jeho sestra to udělala především kvůli nim dvěma, aby už konečně zjistili pravdu. Pravdu o nejdůležitější osobě z jejich minulosti. O člověku, o kterém neslyšeli nic víc, než že práskl do bot, jako by o nic nešlo. Bea utekla, aby zjistila pravdu o jejich otci. O jejich pravém otci. Opravdu je opustil, jak jim celou dobu říkala jejich matka? Opravdu o ně nestál? Opravdu nestál ani o jejich matku? Na všechny tyhle otázky je Bea připravená najít pravdu. A je odhodlaná dotáhnout vše až do konce. Přece neutekla z domu, nepracuje za almužnu a poděkování, v děravých šatech, jen pro to, aby se zase vrátila zpět domů s prázdnou. Domů, kde na ni bude čekat rozčilená matka a tyranský otčím. Ne, takhle to Bea nenechá. Udělá vše pro to, aby ona s Ezrou konečně dostali šanci žít život, který si oba dva právem zaslouží.

Naši dva hrdinové neznali od malička nic jiného než hrubá slova a násilí ze strany vlastní matky a otčíma. Snášeli to, přežívali, ale už toho bylo dost. Žádné dítě si nezaslouží být trestáno za špatná rozhodnutí rodičů. Rodiče mají své děti milovat, dávat jim pocit bezpečí, lásky a důvěry. Vkládat do nich všechnu lásku světa, ať už jsou děti jejich vlastní či ne. Žádné dítě si takovou krutost nezaslouží, žádné dítě by ji nemělo snášet, žádné dítě by tak nemělo žít. Opravdu žádné.

Bea a Ezra se snaží zachránit své životy, napravit je, aby konečně žili tak, jak si oba dva po právu zaslouží. V průběhu cesty za nalezením opravdového štěstí a plnohodnotného života, si Bea a Ezra sdělují životní tajemství, své prohry a výhry, vzpomínají na to, jak tu vždy byli jeden pro druhého, jak věděli, že se vždy na toho druhého mohou spolehnout. A oba vědí, že ať už Beino pátrání dopadne jakkoliv, pouto mezi nimi se nikdy nezmění a nikdo ho nikdy nebude moci zničit, protože je to to nejsilnější a nejopravdovější, co oba mají.

Tíha vesmíru, Všechny malé zázraky nebo Drž mě pevně. Četli jste nějaký z těchto titulů? Pokud ano, tak kniha Až půjdeš, vezmi mě s sebou, je jako stvořena pro Vás. David Levithan a Jennifer Nivenová spojili své síly, a tak vznikla tahle dokonalost. Dílo, které Vás chytne za srdce, donutí uronit slzu a zamyslet se nad tím, že ne každý z nás žije život, jaký si zaslouží. Někdo má to štěstí, jiní ale za takový život musí tvrdě bojovat právě tak jako Bea a Ezra. Proto si važme toho, co máme, a dělejme, milí čtenáři, vše pro to, aby se lidé, na kterých nám záleží, cítili milováni pro to, jací jsou. Protože být milován si zaslouží každý.

 

Jana Vymětalíková

Levithan David, Nivenová Jennifer
239 Kč