Prokletý ostrov

Recenze Eva Marešová | 30. dubna 2023

Místo tak temné, že se o něm všichni bojí mluvit. Z nikoho nedostanete, co se tam tenkrát vlastně dělo. Až do osudného večera, kdy už nejde jen o historku, ale jde vám skutečně o život.

Na staré fotografii jsou vyfoceni bývalí chovanci Školy Skalní dům. Tak je to alespoň zaznamenáno na útržku, který vyšetřovatelka Elin Warnerová nalezne v koši. Výraz v jejich tvářích bude to první, co ji hned upoutá. Naprostá oddanost, zoufalství, strach, poslušnost. Kdo jim co řekl? Proč s nimi někdo takto manipuloval? Odporná forma týrání.

Po mnoha letech od doby, kdy škola přestala fungovat a vyhořela, přijíždí na ostrov lidé. Možná ve snaze překonat strach nebo se dozvědět o místu něco víc. Přijíždí sem i skupiny dětí na školní výlety. Ovšem jen do té doby, než se vyplní zlé předtuchy.

Brutální vraždy náctiletých jen potvrdí skutečnost, že je ostrov prokletý. Je to však „pouze“ práce sériového vraha, který využíval strašidelné historky nebo se všech chce zbavit ostrov sám?

Mohlo by se jednat o nádherný ostrov, možná dokonce unikátní přírodní rezervaci. Stále tu ale je a dívá se na vás. Je to cítit všude. Vnímáte to každým kouskem svého těla. Temná historie místa, kam kdysi odváželi nakažené, aby je izolovali od ostatních. Tušili, že se z ostrova již nikdy nedostanou. Později místo pro těžce zvládnutelné náctileté chlapce. Poté výletní místo, ale po neštěstí, které se tu odehrálo se místní jen utvrdili v tom, že zde není dobré pobývat.

O desítky let později se na ostrov vrací turistický ruch. Ostrov někdo odkoupil a téměř okamžitě si ho pronajala jiná společnost, aby zde vystavěla LUMEN, luxusní letovisko nacházející se na ostrově u pobřeží jižního Devonu.

Dominantou ostrova je i nadále Smrťákova skála. Shlíží na vás. Sleduje vás. Vždy tu bude stát a připomínat temnou minulost ostrova. Hlídat si svůj ostrov.

Na rodinnou dovolenou sem zamíří i sestry a jejich drazí. Tak trochu usmiřovací výlet se však brzy ukáže jako špatný nápad. Sestry, které se zde chtěly usmířit se pohádají ještě víc. Na povrch vyplouvají věci, o kterých neměla většina ani ponětí.

Jo byla vždy ta temperamentní. Vždy plná života, energie, neustálých činností. Bea byla její pravý opak. Vše si vždy důkladně promýšlela a na všem si dávala velmi záležet. Hana se cítila dobře, pouze pokud s ní byly obě sestry. Být jen s jednou z nich, porušovalo její rovnováhu.

S Jo přijel její přítel Seth. Bea výlet raději odřekla, ale její přítel Caleb jel i tak, aby ho měli ostatní příležitost lépe poznat. Byla s nimi i Maya. Kamarádka již od dětství. Tenkrát přespávaly zrovna u Mayi doma, když se stalo to velké neštěstí. Dům začal hořet a její mladší sestře Sophii se nepodařilo uniknout z plamenů včas. Navždy tak bude umístěna v ústavu, kde se o ní starají. Nikdy nebude mít příležitost žít skutečný život. Trauma, které poznamená každého a každý se s ním rozhodne vypořádat po svém.

V letovisku je připraveno mnoho aktivit a Jo má v plánu si výlet s přáteli pořádně užít. Vše se změní ve chvíli, kdy se u jógového pavilónu náhle objeví vyšetřovatelé a policejní pásky. Někdo zemřel. Dalo by se to považovat za nešťastnou náhodu, kdyby však záhy nezemřel někdo další. Mohl by to být opět onen sériový vrah? Vždyť je ve vězení. Jak by to udělal? Nebo ho chce někdo napodobit? Může být prokletí ostrova skutečné? Může se mstít příroda sama?

Elin se zdá být na dobré stopě, než se na sociální síti objeví další tweet. Její fotka, bez očí. Jde někdo i po ní?

Autorka knihy Letovisko, Sarah Pearse, se s každou další knihou zlepšuje a je to znát. U nás jsme mohli číst již její předešlý thriller Sanatorium. Zřejmě si autorka libuje v zapeklitých příbězích na opuštěných místech. Kniha se čte velmi dobře a pokud budete sedět u čtení jen při malé lampičce, ucítíte tíhu ostrova všude kolem sebe. Každá z postav v sobě nese tajemství, které nečekáte. Nevěřte tomu, že je odhalíte dřív než s posledními stránkami knihy. A právě proto stojí kniha rozhodně za přečtení!

 

Eva Marešová

Sarah Pearse
359 Kč