Milion prodaných výtisků a doporučení od Reese Witherspoon

Recenze Markéta Pospíšilová | 20. dubna 2023

Velmi silný příběh nejen o osudové lásce, ale především o tajemství, strachu a lži, která změní nejen nás, ale také směr našeho života. Je to kniha, jejíž děj ve vás rozdmýchá bezpočet emocí.

Příběh začíná ráno poté, kdy se padesátiletá matka tří dětí Elle poprvé vyspala se svým dávným přítelem Jonasem, zatímco její manžel popíjel s jeho polovičkou. Zní to šíleně a přesně tak se i Elle teď cítí. Jako bláznivá zamilovaná puberťačka. Srdce jí tluče jako o závod. Ví, že ho chce znovu, co nejdříve, zase vidět. Ale co pak? Stejně má manžela, kterého miluje a tři úžasné děti, které nechce zklamat. Navíc Jonas má přece svou Ginu.

Ale vždycky miloval ji, už od dětství. Setkávali se spolu každé léto v úžasném letovisku obklopeném klidnou přírodou, nádherným rybníkem a jen kousek od moře. Zkoumali okolí, pozorovali zvířata, učili se plachtit. Byli nerozluční. Až do dne, který změnil vše…

Poté se Jonas do letoviska už nevrátil. Jejich cesty se rozešly a tíživé tajemství zničilo dlouholeté přátelství a začínající lásku.

“Jen aby bylo mezi námi jasno” říká Jonas, “nikdy nebudu nikoho milovat tak jako tebe.”

Autorka se v příběhu vrací na samý počátek života Eleanor a její sestry Anny. Jak těžké bylo jejich dětství a dospívání? Její rodiče se rozvedli a poté oba vystřídali několik dalších partnerů, které stavěli do popředí svých dcer. Otec jim na dlouho zmizel z jejich životů.  Zůstaly jen s matkou, která jim neprojevovala téměř žádnou lásku a byla šťastná jen v době, kdy měla po boku muže. Její nový partner Leo si do jejich domu přivedl syna z prvního manželství a Anna byla nucena odejít na internát. Elle přišla o posledního milujícího člověka po svém boku, a navíc musela sdílet domov se zlým bezpáteřním “bratrem”.

“Od té doby, co jsem dost stará na to, abych příliš nevěřila vlastnímu instinktu, dává mi matka jednu a tutéž radu: “Hoď si mincí, Eleanor. Pokud tě výsledek zklame, udělej opak.”

Po letech se Elle s Jonasem opět setká a časem se jejich rodiny stanou dobrými přáteli. Takhle to funguje několik dlouhých let. Co se tedy změnilo tu poslední noc? Tu noc, kdy se Elle a Jonas oddali svým citům? Co bylo vyřčeno a jaké tajemství se prolomilo? Navíc Jonas teď touží po tom, aby Elle s ním odešla. Aby změnila svůj dosavadní život. Aby si vybrala jeho. Dá Elle přednost své osudové lásce před spokojeným fungujícím manželstvím?

“Jsem zamilovaná do Jonase. Vždycky jsem byla… Jenže jsem zároveň zamilovaná do Petera. Mám dvě možnosti. Tu první mít nemůžu. Druhou si nezasloužím.”

Díky velkému množství časových rovin to nebyl jednoduchý román. Musíte dávat dobrý pozor, do kterého okamžiku vás autorka po pár stranách vždy zavede. Ale právě tímto způsobem se dozvíte všechny ty okamžiky, jež formovaly osobnost Elle. Pochopíte, jak důležitá je komunikace a jak právě strach a nevyřčená slova mohou mít zdrcující dopad na život náš i životy těch, které milujeme. Je to román, který se vám dostane hluboko pod kůži, a ještě dlouho po dočtení vám bude rezonovat v hlavě.

 

Markéta Pospíšilová

Miranda Cowley Heller
359 Kč