Strhující příběh válečného sirotka a odhodlané mladé ženy

Recenze Markéta Pospíšilová | 8. dubna 2023

Po druhé světové válce bylo ženám v USA doporučováno zanechat své kariéry, najít si vhodného manžela a starat se o domácnost a výchovu dětí. Kate ovšem práci novinářky miluje. Dokáže se jí vzdát, nebo půjde tvrdě za svým cílem?

V roce 1946 je Kate společně s dalšími novináři na cestách po Evropě, aby přinášeli reportáže o důsledcích ničivé války. Právě když projíždějí Berlínem, Kate zahlédne malé děvčátko, jak se samotné krčí u zničeného domu. Nedokáže ten obraz vymazat z hlavy. Proto jakmile jejich auto zastaví, rozběhne se hned zpět ulicí a chce dítě najít. Její kolega Rick ji následuje. Ač je to proti všem pravidlům, odvedou děvče do hotelu, kde mají novináři zázemí. Bez jejich pomoci by jistě zemřela. Zatímco Kate o ni pečuje, Rick kontaktuje své přátele v Německu a děvčátku najde novou rodinu, která je ochotna se o ni postarat. Za tu krátkou dobu se však mezi nimi a dívkou vytvořilo silné pouto, které nelze ani odjezdem přetrhnout.

Po příletu zpět do New Yorku Kate zjišťuje, že ač byla válečnou zpravodajkou, její články byly otisknuty v několika novinách a její reportáž pro rádio o přelíčení s Goringem byla distribuována po celé Americe, nikdo ji nechce zaměstnat. Potíž je v tom, že je žena. Téměř nikdo nevěří, že by žena byla schopna takových výkonů jako muž. Zatímco všichni její kolegové, s nimiž byla 10 měsíců v poválečné Evropě, strmě stoupají v kariérním žebříčku, jediná pozice, která je Kate nabídnuta v rádiu, je tvořit reportáže ohledně módy a účesů. Přijme Kate nabídku? Dokáže se vyrovnat s tím, že jako žena nesmí mluvit o politice? A co když se do hry dostane nové médium – televize? Má tady Kate alespoň minimální šanci na úspěch?

Kate ani během své strastiplné cesty za úspěšnou kariérou nezapomněla na sirotka, jehož zanechala v Berlíně. Neustále je v kontaktu s Claudií, která se o holčičku nyní stará. Děvčátko však od samého začátku vůbec nepromluvilo, a tak nikdo netuší, čím vším si během života muselo projít. Po usilovném pátrání Claudia zjistí, že se holčička jmenuje Mia a její příbuzní žijí v části Německa pod nadvládou Sovětů. Kate se tedy vypraví do Evropy a malou Miu s těžkým srdcem doprovodí k její rodině. Byla to chyba odvést Miu do Východního Německa? Kromě Kate navštěvuje Miu stále i Rick. I u něho v srdci má děvčátko stále pevné místo. A jakou roli hraje Rick v životě Kate? Jsou si blízcí, nebo se jejich cesty v New Yorku rozdělily? Koho mohou návštěvy Východního Německa stát kariéru? A kdo z nich se stane úspěšným novinářem a televizní hvězdou?

Autorka si nepotrpí na zdlouhavé popisy. Děj příběhu plyne svižně, nikde nenajdete nudná a hluchá místa a díky tomu s postavami prožijete celých 5 let. A když na konci Mia promluví a odvypráví svůj šokující příběh, nedokážete hned pokračovat ve čtení. Musíte zastavit, tupě zíráte před sebe, zadržujete slzy a přejete si, aby se podobné příběhy už nikde na světě znovu neopakovaly.

 

Markéta Pospíšilová