Svět, kde vládla magie

Recenze Eva Marešová | 23. března 2023

Starodávný svět byl plný kouzel a magie. Stále však někteří cítí, že by to nemusela být jen minulost. Je možný návrat magie? Co když se zítra ráno probudíte a vše bude jinak, než jak jste si doposud mysleli?

Will byl zvyklý se skrývat, utíkat a moc na sebe neupozorňovat. Neměl zapotřebí další potíže. Od té doby, co mu zabili matku, utíkal neustále. I dřív tomu tak bylo. Hlavně se nikde nezdržovat moc dlouho, protože je to nebezpečné! Nevěděl proč po něm jdou, ale chtěli ho zabít.

Poslední dobou žil v Londýně v docích, kde bylo vždy práce dost. Nevyptával se. Tvrdě pracoval. Tresty přijímal bez řečí. Šlo přeci o to mít na jídlo.

Violetin život byl odlišný. Vyrůstala v rodině svého otce. Měla staršího bratr Toma, ke kterému vzhlížela a přála si být tak silná, krásná a disciplinovaná, jako byl on. Věděla, že ho nesmí sledovat, ale přesto to dělala. Udělala by cokoliv, aby se dostala do stejné společnosti a získala si respekt a úctu, jakou prokazovali jemu. Myslela si, že svého bratra zná. Až do oné osudné noci.

Měla to být obyčejná nakládka beden, ale byla to noc, kdy Tom podstoupil tajný rituál a byl přijat mezi skupinu lidí, kterým velel Simon. Vypálená značka písmene S na jeho zápěstí jako by ožívala. V ten moment to však nebylo jediné, co před jejími zraky ožilo. Na palubu vtrhli lidé, které dřív nikdy neviděla. Byli zvláštně oblečení. Vypadali jako ze starých časů. Jejich pohyby byly ladné. Jejich vzhled byl tak krásný... Působili vznešeně. Jako kdyby se vzduchem jen vznášeli. Měli obrovskou sílu. Takovou, kterou do té doby u nikoho jiného neviděla. Věděla, že ona a její bratr mají obrovskou sílu, ale nevěděla proč. Před ostatními to tajili.

V dobách dávných, tak dávných, že si na ně již nikdo nepamatuje, žili lidé, kteří ovládali kouzla. Bylo to v dobách čtyř králů. Měli krásné paláce, síně a světu vládla magie. Tajemství dávného světa střeží přeživší Správci. To oni si předávají znalosti a vzpomínky na dobu minulou. To oni udržují plamen světla, který nevyhasne, dokud bude žít jen jediný z nich.

Touha po moci však postupně ovládla nejen lid, ale i některé krále a o vládu se přihlásil Temný král, který jim všem vládl. Sílil, přebíral moc nad vším. Našla se jen jediná bytost, která nad ním dokázala zvítězit. Ale za jakou cenu?

Všichni věděli, že se jednoho dne vrátí. Měl svůj důmyslný plán napříč časem. A byl jen jediný člověk, který se mu nyní mohl svou silou postavit. Všechny ostatní už zabil. Zbývá jen…

I ve světě Správců, Dámy, Lvů, Janičářů, Temného krále, Stínových vládců a obyčejných lidí, se stále skrývá naděje. Naděje, že se podaří zlo porazit. Kolik z nich ještě musí zemřít, než pochopí, jaká je pravda? Jak v sobě probudit sílu magie a umění dávných kouzel? Kdo je ten vyvolený? Je stále naživu?

Pro pobavení: Jste si jistí, že váš soused není bájný nesmrtelný jednorožec?

Temný úsvit, přeloženo z anglického originálu Dark Rise od C.S.Pacat, je první knihou z trilogie. Autorstvo knihy se identifikuje jako queer, gender queer, což je patrné zejména v její fantasy trilogii Captive Prince. Je také autorstvem oceňované komiksové série Fence.

Knihu Temný úsvit vznikal deset let a jeho sepsání se předcházel výzkum po hradech, zříceninách, výzkum knih a odborných časopisů od Londýna, přes Umbrii až po Prahu.

Kniha má téměř pět set stran, a tak se vám po jejím dočtení bude stýskat po světě, který se stal na krátko vaší součástí. Určitě budete stejně jako já, vyhlížet vydání dalšího dílu. Zejména s ohledem na naprosto překvapivý závěr knihy. Věci ani lidé zkrátka často nebývají tím, za co je považujeme.

 

Eva Marešová

C. S. Pacat
399 Kč