Kdo bude další?

Recenze Kristina Heklová | 21. března 2023

V posledních letech si lidé hodně oblíbili true crime a obecně se více zajímají o sériové vrahy. Co když ale fascinace těmito netvory přeroste v čirou posedlost?

Kniha Kopírák jistě zaujme čtenáře již na první pohled díky výrazné obálce a krásně zpracované ořízce. To ovšem není jediné, co je na téhle knize skvělé. Její anotace není o nic míň zajímavá.

Milovníci thrillerů mi jistě dají za pravdu, že sérioví vrazi jsou děsivé, ale zajímavé téma a každou knihu dokážou ozvláštnit. Ovšem pouze v té chvíli, pokud je i samotný vrah zajímavý a toužíte společně s vyšetřovateli přijít na kloub jeho vzorci a odhalit jeho totožnost. V Kopírákovi je tento sériový vrah velmi specifický. Vybral si totiž páchat zločiny podle těch nejznámějších sériových vrahů a zločinců, které svět kdy poznal. V knize narazíte na vraždu třeba podle Bundyho, Dahmera, BTK i dalších. No není to geniální? Všechna tato monstra se do našich dějin zapsala hrůznými činy a náš Kopírák se rozhodl vzdát jim hold.

Tahle knížka má všechno, co by dobrý thriller měl mít a zcela právem je hodnocena jako jeden z nejlepších počinů v žánru napětí. Jako někdo, kdo se už léta zajímá o sériové vrahy, musím říct, že se vlastně divím, že tento námět ještě nikoho nenapadl, protože je to na jednu stranu tak zřejmé, ale na druhou stranu mi to připadá zcela geniální.

Samozřejmě kromě kriminální linky zde máme i osobní životy vyšetřovatelů, které jsou pro děj dobrým ozvláštněním a celý příběh hezky doplňují. Náš hlavní vyšetřovatel totiž není žádné ořezávátko a má za sebou celkem složitou minulost, která se odráží i v jeho práci. Díky tomu se nebojí jít za tím, čemu věří, i když to znamená, že si znepřátelí všechny kolem. Je jednoduše ve své práci dobrý a nemá důvod to skrývat.

Kromě skvělého námětu a živých postav se můžete těšit i na velmi svižný děj, který ještě podporují krátké kapitoly, což je naprosto dokonalá kombinace a já vám garantuji, že vám stránky budou prostě mizet pod rukama. A až se dostanete na konec? Tak vám spadne brada! Autor si s vámi totiž celou dobu bude skvěle hrát a na konci tomu všemu nasadí korunu.

Kopírák je tedy naprosto skvělou volbou pro všechny milovníky thrillerů, a především pro ty z vás, kteří mají rádi sériové vrahy. Pokud do téhle skupinky patříte, stejně jako já, tak mi věřte, že tuhle knihu potřebujete a že nebudete schopní ji odložit, dokud nedočtete poslední větu.

 

Kristina Heklová (@kristi_cte)

Sam Holland
319 Kč