Srdce a rozum se někdy nedomluví

Recenze Eva Francová | 17. března 2023

Vypravěčka, Velké maličkosti, Je to i můj život – jen malý výčet úspěšných knih od Jodi Picoult. Všechny Vám mohu doporučit a rovnou k nim přidám i její novinku – Knihu dvou cest.

Hlavní hrdinka Dawn právě přežije leteckou katastrofu a musí se rozhodnout co dál a kam povedou její další kroky. Poletí zpět do Bostonu, kde na ni čeká manžel, dcera i klienti, které doprovází na konci cesty? Nebo se rozhodne pro Egypt, kde kdysi prožila krásné období svého života u vykopávek a historických objevů? Uvědomí si, že vlastně neví, jaká je správná cesta. Jak vypadá dobře prožitý život? Jak se pozná ta správná volba? Začněme hledat odpovědi společně s Dawn…

Když jsem si přečetla anotaci, očekávala jsem příběh plný lidských pocitů a rozhodování kam dál. Ale nebude to málo? Autorka se přeci vždy věnuje hodně vážným tématům. Není to málo! Bylo tam vše, o čem chcete v dobré knize číst, co chcete prožívat s hlavní hrdinkou, jako by to byl Váš život, pomáhat jí se rozhodnout, která cesta je ta správná.

Od prvních řádků, respektive hned od prvních slov, je kniha čtivá. Okamžitě Vás vtáhne do děje a potřebujete víc a víc. Mám ráda, když je v příběhu vysvětlen název knihy. Tady se to dozvíme docela brzy a já díky tomu hledala a googlila další informace, abych se o tom dozvěděla co nejvíc. To mám mimochodem v knížkách moc ráda, když se dozvím něco nového, co mě nutí dohledávat si dál.

Pokud milujete Egypt, pyramidy, mumie, objevování nových vykopávek, tak tuto knihu si rozhodně nenechte ujít. Kromě samotného příběhu Dawn je toto důležitá část knihy, díky které se přeneseme do dob egyptských vládců a bohů. Je to však skvěle vyváženo a zároveň s tím dostáváme hluboký a smutný příběh ze života, kde si osud pohrává s hlavními hrdiny.  

Všudypřítomné téma smrti nás tu provází celým příběhem a my nakonec zjistíme, jak je všechno se vším provázané a všechno spolu souvisí, ač tu autorka kolikrát probírá různorodá témata a situace.

Čím více jsem se blížila ke konci knihy, tím více jsem ji nemohla odložit. Zároveň jsem se bála číst dál, protože jsem tušila, že to, co přijde, by se mi nemuselo líbit. Ano, brečela jsem, ano, příběh mě zasáhl, prožila jsem ho od začátku do konce společně s Dawn.

Jodi Picoult prostě umí a její knihy jsou nutností pro všechny, kdo chtějí číst příběhy ze života.

 

Eva Francová

 

Jodi Picoultová
399 Kč