MYSLET JAKO ZABIJÁK

Aktuality a zajímavosti Vybíráme z médií: Magazín Luxor | 28. února 2023

Jako by žánr kriminálního thrilleru trpělivě čekal, než se objeví ten pravý autor. Nová krev. Sice to trvalo docela dlouho, ale nakonec se čekání vyplatilo. Protože pak na scénu dorazil Rob Ashman z Velké Británie.

Téměř pět let si fanoušci jeho příběhů o inspektorce Rosalind Krayové museli počkat, než její třetí příběh vyjde v češtině. Hlava plná strachu (v originále Sus-pended Retribution, 2018) je opět krimi pro silné povahy. „Fascinují mě sérioví vrazi a kdykoli přiložím pero na papír, většinou to má za následek, že někdo zemře,“ říká Ashman.

 

O novém pokračování to samozřejmě platí také. Ve zkratce: válečný veterán Alex Jarrod se vrací z Afghánistánu stižený posttraumatickým syndromem, pronásledují ho noční můry a čeká na něj další válka... Tenhle námět se u Ashmana objevuje poprvé a bude to zase Rosalind Krayová, která bude muset složitý případ vyřešit. Ostatně inspektorku Ashman vůbec nešetří, v předchozím příběhu jí pustil pachatele až k tělu, brutální napadení přežila, ale její manžel útok nožem už ne.

 

HLAVA PLNÁ STRACHU JE PO ASHMANOVSKU DOBŘE NAPSANÁ, PATŘIČNĚ SPLETITÁ A TEMNÁ.

 

„Inspirace přichází z hlasů v mé hlavě. Moje postavy se mnou neustále mluví. Soutěží o mou pozornost – smějí se, perou se a samozřejmě se pokoušejí zavraždit jeden druhého,“ vyprávěl v jednom rozhovoru Ashman.

 

PÍŠU O TOM, CO VIDÍM

 

Šedesátník Ashman je spisovatelský „selfmademan”, respektive dlouho to vypadalo, že žádným spisovatelem nebude. Katalyzátorem jeho psaní se stalo až onemocnění jeho otce, který trpěl rakovinou. Titul Those That Remain se pro něj stal cestou, jak se s tím vyrovnat. Kniha u rodiny i přátel sklidila úspěch a „přinutila“ Ashmana odejít ze zaměstnání a naplno se vrhnout do psaní. Stala se prvním dílem Mechanické trilogie. „Představuji si scény, které se odehrávají v každé kapitole, jako film běžící v mé hlavě a píšu o tom, co vidím,“ popsal Ashman, jak jeho příběhy vznikají.

 

Hlava plná strachu je po ashmanovsku dobře napsaná, patřičně spletitá a temná. Inspektorku Rosalind Krayovou čeká opět těžký případ, kdy se ocitá na stopě sériového vraha. Ale jednu výhodu přece jenom má: dokáže totiž myslet jako zabiják. Ashman už dokončil i zřejmě závěrečný díl o inspektorce nazvaný Jaded, tam se její boj s okolním světem a vlastními démony uzavře.

 

Rob Ashamn (1962)

pochází z Walesu, v šestnácti začal pracovat pro důlní společnost National Coal Board, poté vystudoval vysokou školu a působil na různých pozicích ve výrobě a poradenství. Je ženatý a má dvě dospělé dcery.

 

Rob Ashman
239 Kč
Rob Ashman
239 Kč
Rob Ashman
239 Kč