Sesterská láska nebo pouhý klam?

Recenze Markéta Pospíšilová | 3. února 2023

Víte o všem, co se děje mezi vašimi dětmi? Jsou to nerozluční parťáci, anebo se nenávidí do morku kostí? A dokážete milovat nevlastní dítě stejně jako to, které jste sama porodila? Jak silná je mateřská láska?

Anna je úžasná matka dvou krásných holčiček Nell a Iris. Když se dozví, že bývalá manželka jejího partnera svou holčičku psychicky i fyzicky trápila a nyní ji chce opustit a odletět žít na Mauricius, neváhá ani chvíli a chce, aby Bay žila s nimi. Překvapivě je Dom proti a chce, aby Bay odletěla s matkou. Anna si to však nenechá vymluvit. Chce Bay dát nový domov i mateřskou lásku, jakou nikdy nepoznala.

Začátky soužití jsou velmi náročné. I když se k Bay všichni chovají hezky je stále odtažitá a žije ve svém vlastním světě, kam druhé nepustí. Anna se jí snaží vynahradit všechna příkoří, kterých se jí dostalo od její biologické matky, má s ní trpělivost a dává jí spoustu lásky. Když se mezi sebou holčičky hádají, většinou to končí tak, že Anna dá za pravdu Bay a nabádá Nell, aby s ní měla větší soucit a pochopení. Během let si však sestry vytvoří pevné pouto a propast mezi nimi je překonána. Je to fakt nebo pouhá iluze, kterou Anna chce vidět? Děje  se mezi nimi snad něco o čem nemá Anna ani potuchy?

“Po celém světě jsou lidi, kteří mají za sebou podstatně horší zážitky než ona, ale nechovají se k těm, kteří je mají rádi, jak hajzlové všech hajzlů.”

Jednoho dne, když je Anna se všemi třemi dcerami v kavárně, přistoupí k nim muž, který nabídne Nell kariéru modelky. Anna je zásadně proti, má strach, co s její hodnou dcerou může prostředí modelingu udělat. Nell se však už vidí na billboardech po celé zemi a z nabídky je nadšená. S vidinou velkých peněz, které by mohla jeho dcera vydělat se i Dom postaví na stranu Nell a s modelingem ji podpoří. Naopak Bay se svou sestru snaží odradit. Záleží jí na jejím dobru nebo z ní mluví žárlivost? Co všechno taková nabídka změní? Jak moc zahýbe s rodinnými vztahy? Dovolí Nell, aby se z ní stal jiný člověk? A bude všemu Bay pouze přihlížet nebo má plán, jak svou sestru ze zničujícího prostředí dostat ven? A jsou její úmysly čisté nebo se zde odehrává další temná hra?

“Lepší nabídka se stane lepší nabídkou jen tehdy, když člověka nepřipraví o jeho nejbližší.”

Kniha, kterou jednoduše nejde odložit. Do pozdních nočních hodin hltáte řádek za řádkem. Před očima vám postupně vystupuje celý šílený příběh. Pociťujete smutek, zmar, zoufalství, lítost a znechucení. Děkujete, že jste v ničem podobném nikdy nehráli hlavní roli, a především silně doufáte, že ani vaše děti nikdy nezískají podobnou zkušenost. Že jejich srdce bude naplněné láskou a ne nenávistí, jak k druhým, tak k sobě samým. Kniha, která si právem zaslouží pět hvězd i přesto, že vaše city rozseká na tisíce malých částí.

“Bylo to jako by mi někdo přitiskl na obličej kyslíkovou masku a já se konečně nadechla. Zachráním sama sebe, abych zachránila životy svých dětí. Budu vdechovat štěstí, abych je na ně mohla vyfukovat jako neviditelné obláčky prachu.”

 

Markéta Pospíšilová (ig @cteni_me_bavi)

Clare Boyd
319 Kč