Přichází očekávané druhé vydání populárního románu Vlk samotář

Recenze Kateřina Málková | 30. ledna 2023

Když se kniha dočká svého několikátého vydání, je to zaručeně známkou toho, že je u čtenářů populární a že je po ní shánka. U spisovatelky Jodi Picoult je to již téměř pravidlem.

Vlk samotář je jednou z autorčiných knih, která se u čtenářů těší velké oblíbenosti určitě nejen kvůli tématu, ale převážně kvůli zajímavým faktům ze světa vlků. 

Dosud ve všech knihách, které jsem od Jodi Picoult přečetla, se objevuje jiné téma, které mne obohatilo zajímavými daty a fakty z různých oblastí. Přes lékařskou a soudní tématiku, se prostřednictvím hlavních postav, čtenář dozvídá například o antisemitismu, rasismu, prostředí amišů, nebo životě autisty. Při čtení knihy Vlk samotář se člověk zaobírá složitým morálním konceptem jménem eutanázie.

Postavami příběhu Vlk samotář se stávají členové jedné rozpadlé rodiny, kteří se musí spojit při společném rozhodnutí ohledně "hlavy rodiny" Luka Warrena.

Čtenář se noří do smutného příběhu a sleduje děj prostřednictvím rozhádaných sourozenců, bývalé manželky nebo jejího nového manžela.

Hlavní postavou celého příběhu je Luke Warren. Luke je tak trochu celebrita, proslavil se tím, že dva roky žil v divočině se smečkou vlků. Je to ošetřovatel, který oplývá obrovským charismatem, sdílí neskutečné nadšení ke své práci, a hlavně ke svým oblíbeným zvířatům, vlkům.

Je to zároveň otec dvou téměř dospělých dětí, a taky tak trochu špatný bývalý manžel.

Luke se ocitne na rozhraní mezi životem a smrtí. Po vážné nehodě se dostane do kómatu a nejeví žádné známky uzdravení.

Rodina ohledně otcova stavu nesdílí stejný názor s lékaři, dokonce ani samotní členové rodiny nejsou ve svých názorech jednotní.

Kombinace několika postav a "myšlenek" hlavního hrdiny vytváří prostředí pro dramatický příběh, ve kterém se objeví soudní proces, lékařský žargon, několik etických otázek a v neposlední řadě se prostřednictvím Luka seznámíme s mnoha fakty ze světa a života vlků, což jsou obdivuhodná zvířata, která mají lidmi neprávem vytvořená negativní PR.

Autorku Jodi Picoult obdivuji stále víc a víc. Nedokážu se ani rozhodnout, která z jejích knih mě oslovuje nejvíc, vím ale jistě, že s žádnou čtenář neprohloupí.

 

Kateřina Málková

Jodi Picoultová
319 Kč