Může se člověk změnit během jednoho léta?

Recenze Tereze Englická | 28. ledna 2023

V Česku oblíbená autorka Rachael Lippincott, spoluautorka bestsellerů Pět kroků od sebe a Celou tu dobu, nyní vydává svoji “prvotinu” Seznam pro štěstí.

Když vyšla knížka Pět kroků od sebe, tak se strhla doslova lavina pozitivních reakcí na tento literární počin. Rachael se rázem stala u nás celkem oblíbenou autorkou. Její další knížka, na které se podílela – Celou tu dobu, také sklízí spoustu pozitivních ohlasů. A nyní přichází autorka s horkou novinkou a svojí prvotinou, kterou napsala celou sama a není pouze její spoluautorkou. Knížka Seznam pro štěstí přináší, stejně jako předchozí dvě knížky, young adult příběh o mladé slečně, která hledá své místo v životě, hledá sama sebe a snaží se prožít svůj život i po tragické ztrátě blízkého člověka. 

V knížce se setkáváme s hlavní hrdinkou Emily, která zrovna řeší “krizi pubertálního věku” - rozešla se se svým přítelem Mattem dosti ošklivým způsobem, takže se s ní nyní její přátelé vůbec nebaví, a navíc se její otec rozhodl prodat dům, ve které Emily vyrostla. Žije sama pouze s otcem, o matku přišla před několika lety. Stále jí ale tato drsná ztráta způsobuje obrovskou bolest, kterou se snaží všemožnými způsoby mírnit. Pracuje v pekařství u kamarádčiny mamky Niny a peče naprosto skvělé jablečné koláče a další pochutiny.

Uprostřed Emiliiny pubertální krize se do městečka přistěhuje Blake, její kamarádka od dětství. Blake mi svým chováním a vtípečky padla do oka už od první zmínky, častokrát jsem se během čtení přistihla, jak se směju jejím nápadům, jak doslova hltám každou stránku celé knihy. Knížku jsem přečetla za víkend, což o něčem vypovídá. Konec byl sice maličko předvídatelný, ale i tak jsem se na konci knihy usmívala jak sluníčko na hnoji, když to dopadlo tak, jak jsem čekala. Po tom, co jsem přečetla dvě předchozí knihy, Pět kroků od sebe a Celou tu dobu, už jsem tak nějak věděla, co od autorky očekávat, a ona mi to naservírovala na stříbrném podnose, za což jí velice děkuji.

Knížka je psaná hodně čtivým stylem formou krátkých kapitol, takže vám při čtení příběh doslova ubíhá před očima. Autorka má naprosto famózní dovednost popisovat věci a situace bez zbytečných popisů okolo a takovým stylem, kdy váš mozek automaticky začne slova přeformovávat do obrazů, takže vám přijde, jako byste byli uprostřed dění a sledovali to z pohledu třetí osoby.

Pokud máte rádi romantické knížky uprostřed léta, a pokud jste četli předchozí autorčiny knížky, směle do toho, pořiďte si Seznam pro štěstí. Nalákat vás ke čtení může i naprosto úžasná obálka, která je podle mě skvostná a bude ozdobou každé knihovny. Mě knížka inspirovala k tomu, si zkusit na příští rok sepsat seznam věcí, které bych chtěla splnit a zažít. Takový dobrodrůžo, ale na celý rok.

 

Tezera Englická

Rachael Lippincottová
279 Kč