Tohle není konec!

Recenze Eva Marešová | 26. ledna 2023

Je to až děsivé, když si uvědomíte, jak snadno jsme zranitelní. V každém okamžiku našeho života může někdo jiný rozhodnout, co s námi bude dál. Definitivně změní vše, na čem nám záleželo. Každý máme někoho, nebo něco, na čem nám záleží.

Ne vše v životě si můžeme naplánovat. Pokud si prožijeme něco, co v nás zanechá nesmazatelnou stopu, můžeme se to pokusit vytěsnit. Začít znovu od začátku a nejlépe někde jinde. Život si s námi přeci pohrál už dost, tak proč by se to mělo opakovat? Jsou však věci, skutky, lidé, před kterými se utéct nedá. Nikdy nebudeme dostatečně daleko a dostatečně chráněni, abychom nemohli být nalezeni a znovu mučeni trýznivými vzpomínkami.

Rowan Jackman a Marie Evansová jsou sehraní parťáci. Není nic, o čem by spolu nemohli mluvit. Jejich pracovní nasazení a nadšení pro práci jsou až obdivuhodné. Vycházejí si vstříc, podporují se.  Zůstane tomu tak i poté, co se další případ bude týkat jednoho z nich osobně?

Do celého příběhu vstupuje až neuvěřitelné množství stále nových informací. Plynule na sebe navazujících obrazů z minulosti. Jak je možné, že si nikdo ničeho nevšiml? Jak je možné s někým být a nevědět vůbec nic o jeho minulosti? Říká se, že láska je slepá, ale také se říká, že mezi láskou a nenávistí je velice tenká hranice. Kdo za tím vším stojí? Vážně oběť „jen“ spáchala sebevraždu? Vypadá to tak. Ale stále máte ten neodbytný pocit, že tu něco nehraje.

V momentě, kdy se objeví další sebevražda, už máte dost jasné představy o tom, že oběti něco bude spojovat. Co to je? Nemohla to být skutečně jen náhoda? S každou další obětí však máte horší spaní. Není to záludnost, ale genialita pachatele, který je nejen hodně před vámi, ale zároveň si dává velmi záležet, aby byl vzkaz doručen přímo vám!

Je děsivé, co vše se může stát v životě jediného člověka. Co vše musí někdo podstoupit, vydržet, aby mohl přežít. Respepktive aby roky přežíval, než dozraje do stavu, kdy má dostatek síly vzít otěže do vlastních rukou nebo naopak zemřít.

Pokud si lidé změní své jméno, svou identitu, mohou se stát prakticky kýmkoliv. Ten, koho hledáte, může být vaším kolegou v práci, přítelem, důvěrníkem, otcem od rodiny, klidně i lékařem. Nemáte šanci na to přijít, pokud se něco nestane nebo pokud on sám nebude chtít být odhalen. Což rozhodně nechce. Máte ho téměř denně na očích a stejně nevíte, kdo to je. Víte, že tu je, ale nevíte, kdo to je.

Jak se vyrovnáte se ztrátou milované bytosti? Jak přijmete fakt, že měla tak hluboké a děsivé tajemství? Proč se nesvěřila včas? Proč něco nenaznačila? Proč tomu všemu byla vystavena sama? Nebo je někdo další na řadě? Někdo, koho znáte? Možná přímo vy?

Kniha Viníci od Joy Ellisové je neuvěřitelně čtivá. Spád událostí je tak rychlý, že knihu ani nemůžete odložit. Osobně neváhám a knihu doporučuji!

 

Eva Marešová

Joy Ellisová
279 Kč