Rodinu si nevybereš

Recenze Eva Francová | 24. ledna 2023

Po knize Předčítač od Bernharda Schlinka jsem byla přesvědčená, že i jeho další knihy se mi budou líbit. Nemýlila jsem se. Vnučka je kniha plná mezilidských vztahů a emocí, a to já v příbězích ráda vyhledávám.

Kašpar a Birgit, dva mladí lidé, kteří se potkají na festivalu mládeže ve Východním Berlíně. Zamilují se. On je ze Západu, ona z Východu. Kašpar pomůže Birgit utéct a spolu začnou nový život. Teprve po její smrti Kašpar zjistí, že Birgit měla dceru, kterou nechala v NDR. Rozhodne se, že ji vypátrá. Podařilo se mu to, dokonce zjistil, že už je dědečkem. Má to však jeden háček. Jeho vnučka žije v neonacistické komunitě na venkově a jejich životy jsou diametrálně odlišné.

V první části knihy se dozvídáme, jaké to bylo žít ve stejné zemi, ale přitom tak jiné. Prožíváme první lásky a vztahy a touhu být spolu. V druhé části se Kašpar seznamuje se svou vnučkou, vzájemně si hledají cestu jeden ke druhému a snaží se pochopit jeho způsob života.

Najdete tu spoustu vážných témat, které Vás mohou oslovit a zasáhnout. Je tu láska, mateřství, mezilidské vztahy, hledání sama sebe. Jaké to je začít nový život, kdy se cítíte jako cizinec, i když jste v podstatě ve stejné zemi. Podíváme se tu na problémy po roce 1989. Jak to bylo pro koho těžké přizpůsobit se novým situacím. Tím, že jsme si u nás prošli obdobnou historií, jsem dokázala pochopit lidské pocity, a i některé situace, jak se s novou situací snažili vypořádat.

Kniha mě dokázala šokovat. Když jsem četla o neonacistické komunitě, nevěřila jsem svým očím, jak také lidé mohou žít. Bylo to pro mě něco nového a nepochopitelného.

Ještě o něco více mě bavila druhá část knihy, když se Kašpar blíže seznamoval s vnučkou. Bylo mi s nimi tak dobře, že bych se nejraději ponořila do knížky a ráda bych oba dva osobně poznala. V příbězích mám ráda, když se v nich objevují knihy. Tady jich byla spousta a také se zde často mluvilo o hudbě, což jsem si moc užívala.

Knížka o odhalování tajemství, vztazích, emocích a hledání sama sebe. Donutí k zamyšlení a možná i uvědomění si některých vlastních chyb. Pokud rádi čtete o lidských osudech, rozhodně je tohle kniha přesně pro Vás.

 

Eva Francová

Bernhard Schlink
299 Kč
Bernhard Schlink
299 Kč