Je za vším jen „obyčejná“ lidská touha, stát se lepším člověkem?

Recenze Eva Marešová | 20. ledna 2023

„Jeden mrtvý je tragédie, milion mrtvých je jen statistika.“ Obětovali byste stovky milionů, klidně miliardu lidí s vidinou, že možná zachráníte lidstvo? Co když se to nepovede? Co když ani vy sami to nepřežijete?

Jak moc musíme trpět, abychom pochopili, co nás může zachránit? V blízké budoucnosti, kterou sami ještě zažijete, se vše radikálně změní. Některé věci mohou zůstat stejné, ale jen vizuálně. Komu nejvíc důvěřujete, může být ten, kdo vás nejvíc ohrožuje.

Představte si budoucnost, ve které se jednoho dne vzbudíte a jako mávnutím kouzelného proutku (kéž by to tak skutečně bylo), máte mnohem větší schopnosti, než o jakých jste kdy snili. Jsou reálné. Můžete používat větší část svého mozku. Můžete být silnější, rychlejší, dokonalejší, ale co vše pro to musíte obětovat? Stála by vám taková budoucnost za to? Zůstali bychom stále tím, kým jsme bývali? Nebo by nás to změnilo a stali bychom se někým naprosto jiným?

Utopie je představa ideální lidské společnosti (možná státu, obce, komunity…) Slovo vytvořil anglický humanistický myslitel, spisovatel Thomas More jako název své knihy Utopie, kterou napsal roku 1516. Slovo označuje něco lepšího, lepší budoucnost, jejíž dosažení je však často neskutečné.

Pokud se ale někdo domnívá, že má inteligenční kvocient na takové výši, že mu jiní nejsou rovni a z toho důvodu nemohou ani chápat všechny souvislosti, může se rozhodnout, že tíhu rozhodnutí za naše přežití nebo možná vyhynutí převezme na sebe. Otázkou je, co jeho emoční kvocient? Jsou v jeho rozhodnutích patrné i jiné, než pouze racionální myšlenky? Mnoho lidí se totiž domnívá, že jsou to právě emoce, schopnost soucitu, umění vcítit se do druhého, co nás polidšťuje. Je to důkaz našeho charakteru, osobnostní rys.

Logan Ramsay byl sice ve vězení, ale nedostal se tam tak úplně svou vinou. V budoucnosti to ale nutně nemusí znamenat, že jste špatným člověkem. Získal dobrou práci, má skvělou parťačku Nadine, báječnou manželku Beth i dceru Avu, která má dobrý předpoklad, že zdědila ty nejlepší možné geny. Co by se asi tak mohlo pokazit? Ono se ale vždy něco najde. Kolikrát je to něco, co se člověk mylně domnívá, že se může stát maximálně v televizi, a to ještě jako součást béčkového filmu. Něco tak nepravděpodobného, anebo možná pravděpodobně uskutečnitelného, ale rozhodně ne v kombinaci přímo s vaší osobou.

V dobách, kdy ještě bylo genové inženýrství legální a na vzestupu, probíhalo množství různých výzkumů, které nás jako lidstvo mohly nebo spíš měly, posunout dál. Bohužel ne každý je tak moc čestný, aby se ne zřídka stávalo, že svého nadání a práce zneužije a bude je chtít na černém trhu zpeněžit. Pracovat na něčem, co překračuje naše morální hodnoty, etiku a evoluci samotnou, je pak neskutečně vzrušující, ale i děsivé.

Bude to Logan, kdo zjistí, jaké to je nepotřebovat tolik spánku? Umět číst takovou rychlostí, že zvládne několik knih denně? Kdo zvládne simultánně pracovat najednou hned na několika různých projektech a vydrží běžet dlouho a takovou rychlostí, o jaké se mu v životě nesnilo? Je skutečně možné, abychom se posunuli během jediného okamžiku o tolik dál bez následků?

Co myslíte, kolik je potřeba lidí, aby se virem nakazila celá planeta? Je to rozhodně méně, než byste čekali. Kdo přežije?

 

Eva Marešová

Blake Crouch
279 Kč