Co vše musí ještě udělat, aby získala práci svých snů?

Recenze Simona Krchová | 12. ledna 2023

Nová vzrušující rodinná sága o dvorním zahradnictví a převážně o ženě, která si jde tvrdě za svým. Musí však zapřít své vlastní já, aby získala práci svých snů.

Marleena měla to štěstí, že žila v milující rodině. Její tatínek pracoval ve Dvorním zahradnictví, a tak není divu, že Marleena zdědila lásku ke květinám po svém otci. Avšak jednoho dne její otec zemřel a Marleena se musela se svou matkou odstěhovat. Jelikož byla maminka velmi nemocná, musela Marleena pracovat jako pokojská a z té almužny, kterou si vydělala pokrýt výdaje za své bydlení a za bydlení maminky u známých. Marleeně sotva zbývalo na skromné jídlo. V té době se nesměly ženy učit řemeslům a byly přijímány jen na nekvalifikované a podřadné práce jako dělnice. Po nepříjemném incidentu s hotelovým hostem toho má Marleena dost a dává výpověď. Proč jen je všechno tak nespravedlivé a nemůžou ženy pracovat na stejné pozici jako muži? Proč jim je stále zakázáno vyučit se v oboru jako např. lékařka či zahradnice? Proč si o nich muži myslí, že jsou k ničemu, že mají sedět doma a starat se o domácnost a rodinu? Není to jen proto, že se žen bojí? A když už mají některé bohatší ženy štěstí a vyučí se zahradnicí, stejně nemůžou nikde sehnat práci, protože je nechtějí zaměstnat. Když Marleena nezíská práci ve Dvorním zahradnictví, dostane nápad. Ostříhá si své nádherné dlouhé vlasy, obleče si pánské oblečení a najednou se na ní v zrcadle dívá mladičký chlapec. Sotva patnáctiletý. S knedlíkem v krku jde znovu žádat o práci v zahradnictví. Ani nemůže uvěřit svému štěstí, když získá práci svých snů jako učedník ve Dvorním zahradnictví. Konečně je zase šťastná.

Jak to tak bývá, v každé práci je to ze začátku hodně těžké. Zaměstnanci dávají Marleeně co proto. Vše se navíc zamotá, když se vrátí zpět domů synové Konstantin a Julius. Zpočátku je Marleena zamilovaná do Konstantina, později však zjistí, že si velmi dobře rozumí s mladším Juliusem. Stále dokola si říká, že se Juliovi přizná, že je žena, ale vždy se něco přihodí. Navíc má strach, že když se prozradí, přijde o práci v zahradnictví a šéf se postará o to, aby jí nikde nevzali. Podaří se Marleeně utajit přestrojení a vodit všechny za nos?

Autorka si dala velmi dobře záležet popsáním činností v zahradnictví. Výborně popisuje dobu, kdy byly ženy utlačovány nesmyslnými zákony. Zahrnuje i socialistická hnutí, kde se muži zasazují za práva zaměstnanců, jako např. zkrácení pracovní doby z dvanácti hodin na osm. V knize není moc postav, takže se s nimi velmi snadno a rychle ztotožníte. Také zde nesmí chybět zákeřnost, intriky, ale i láska a pochopení. Příběh příjemně plyne, až najednou čtete poslední stránku a žádáte víc. Bohužel si musíme počkat na další díl, který snad bude brzy.

 

Simona Krchová