Nové osudy starých známých

Recenze Petra Kamlachová | 10. ledna 2023

Prosinec nám nadělil další díl oblíbené série o zdravotních sestrách z nemocnice Nightingale, tentokrát s vánočním názvem Sestřičky pod jmelím. Zas takovou idylku ale nečekejte.

Jak už z předchozího dílu víme, zuří válka. Londýn je bombardován, lidé bojují s nedostatkem, žijí v zajetí strachu, skrývají se za zatemněnými okny a každou chvíli se ulicemi rozezní poplach varující obyvatele před dalším náletem. A ani blížící se Vánoce nejsou předzvěstí klidnějších časů. Muži odcházejí bojovat a ne všichni se vrátí domů. A tragédie se nevyhýbají ani obětavým sestřičkám.

V již sedmém pokračování úspěšné série se nám po dlouhé době do příběhu vrací stará známá z prvních dílů lady Amelie Benedictová řečená Millie. Ta po svatbě opustila nemocnici a odjela do Kentu na zděděné sídlo Billinghurst Manor. Její život měl být plný lásky a rodinného štěstí, ale válka nešetří nikoho. A tak se z Millie stala mladičká vdova s malým synkem, kterého si však po většinu času uzurpuje jeho vychovatelka. Millie se proto v nové životní situaci jen tak plácá a není si jistá, kde je teď její místo, a hlavně co se svým životem dál dělat.

Události naberou rychlý spád, když její milovaný dům zabaví RAF a vybuduje si tam základnu, v níž se Millie ke svému překvapení potká s doktorem Williamem Tremaynem, jenž zde působí jako velitel perutě. Williamovi není Amelie lhostejná, a tak se rozhodne využít příležitosti a pokusit se s ní znovu sblížit. Je to navíc on, kdo ji přesvědčí, aby se znovu vrátila k práci zdravotnice a dala tím svému životu nový smysl.

Dále se zde setkáváme s Jess, kterou po smrti přítele Sama pošlou na výpomoc na venkov. Zde naráží na aroganci místních sester, jejich odmítání a ponižování, avšak i přesto si zde časem najde kamarádky. A rovněž se pomalu sbližuje s pohledným doktorem Drakem.

Do Kentu přijíždí i Effie, která utekla z Irska, aby se vymanila z područí své farmářské rodiny, jež se jí stále snaží kontrolovat život. Doufá, že ji nebude nikdo hledat, ale to se mýlí. Brzy se totiž objeví její soused Connor, jenž ji hodlá odtáhnout zpět domů i proti její vůli. Effie, která se v Kentu sblížila s pilotem Kitem, se ale vracet rozhodně nehodlá. A postupně se ocitá v ještě zapeklitější situaci, když si začne uvědomovat, že Kit není jediným, ke komu chová jisté city.

Kniha se jako vždy skvěle četla a navíc přináší spoustu zajímavých informací týkajících se dané doby. Donna Douglasová umí bravurně vykreslit atmosféru a přenést čtenáře do Anglie uprostřed bouřlivého válečného období. Při své tvorbě se nechává inspirovat skutečnými příběhy lidí a historickými událostmi, pročež jsou její knihy i užitečným zdrojem informací podávaných velmi nenásilnou a čtivou formou. Vzadu si pak můžete přečíst pár vět o tom, jak hrozně armáda s některými zabavenými sídly zacházela, některé architektonické skvosty tam byly po válce odsouzeny k demolici, ale to už je jiný příběh.

 

Petra Kamlachová

Donna Douglasová
319 Kč