Sedmý hřích je lenost? Nebo se nás někdo snaží zmást?

Recenze Markéta Pospíšilová | 11. srpna 2022

V blízkosti kláštera je dýkou zabita mladá novicka trhající kytičku sněženek. Vrah zanechá vzkaz: “Sedmý hřích se trestá smrtí.” Jak strašné tajemství ukrývala, že zaplatila svým vlastním životem?

Příběh se odehrává ve 12. století v Anglii, za vlády krále Henryho II. a královny Eleanor Akvitánské. Král Henry je známý jeho milostnými avantýry s bezpočtem milenek. Během toho, co mu královna porodila několik dětí, on hledal povyražení v náručí jiných žen.

Rosamunda je nádherná mladá dívka z urozené rodiny, jenž má být brzy zasnoubená s bohatým mužem Edwardem Kingstonem, potomkem předního anglického šlechtického rodu.

Osud tomu ale chtěl jinak. O Vánocích pořádá Rosamundin otec slavnost, které se účastní i král s královnou. Henry nemůže spustit z krásné Rosamundy oči a zdá se, že i ona je králem okouzlena. Vše se děje před zraky přítomných hostů, včetně královny Eleanor. Henry si vždy vezme po čem zatouží. Proto když zanedlouho Rosamunda zmizí, je všem jasné, kam se odebrala.

Eleanor zuří a chystá pomstu. Do Rosamundina rodiště posílá několik svých lidí. Chvíli po té se začnou dít záhadné vraždy, které spojuje stejný list se vzkazem: “Sedmý hřích se trestá smrtí.” Který hřích je ten sedmý? Lenost? Nebo sedmý hřích podle desatera? Nepokradeš? Proč by někdo zabíjel kvůli krádeži či lenosti? Je za tím něco víc? Může být ohrožena i Rosamunda? Má v tom prsty královna Eleanor či její příznivci? A jakou roli v tomto příběhu hraje dosud nezmiňovaná krásná Grace, přítelkyně Rosamundy?

Historická detektivka, kde se fiktivní postavy setkávají s těmi skutečnými. Autorka čerpala z legend i z doložených pramenů a samozřejmě ve velkém zapojila svou představivost. Vše dohromady namíchalo perfektní čtení a se svými 167 stranami ideální s sebou do tašky na dovolenou. Já bych klidně uvítala i 2x tolik stran a déle si namáhala hlavu s přemýšlením, kdo je ten tajemný pomstychtivý vrah. Každopádně jsem si díky tomuto příběhu hned vyhledala více informací o životě Henryho II., Eleanor Akvitánské i jejich potomků. Dozvěděla jsem se spoustu nového a zajímavého a rozhodně mě kniha zaujala natolik, abych se začala počítat mezi fanoušky historických detektivek.

 

Autorka recenze Markéta Pospíšilová

(ig  @cteni_me_bavi)