Může kouzlo Itálie urovnat rodinné vztahy? zlo Itálie urovnat rodinné vztahy?

Recenze Markéta Pospíšilová | 5. srpna 2022

Tři ženy rozdílného věku, hodně problémů, nevyřčených křivd a jedna letní dovolená. Najdou v Itálii opět společnou řeč? Dokážou se navzájem pochopit a odpustit si? Jak moc jim změní život tato fascinující země?

“Díky svým rodičům máme pocit, že naše existence má důvod. To oni vědí o všem, co v nás skutečně je a stejně nás milují. Když je ztratíme, je to, jako bychom přišli o končetinu.”

Sophia, jejíž zesnulí rodiče pocházeli z Itálie, si celý život přeje navštívit rodnou zem své matky a otce. Stále na to ale nebyl ten vhodný čas. Bohužel Sophia cítí, že její zdravotní problémy se začínají stupňovat a pokud bude s dovolenou nadále otálet, může být na její uskutečnění již pozdě. Navíc přihlíží jak vztah její dcery a vnučky se řítí do propasti, odkud nemusí být už cesty zpět. A rozhodne se jednat.

“Přemýšlela jsem, jestli existuje žena, která skutečně ovládla umění rovnováhy, nebo jestli jsme všechny stejně zmatené ohledně toho, co nás učiní šťastnými. A co hůř, přemýšlela jsem, jestli to, co nás činí skutečně šťastnými, není v přímém rozporu s tím, co činí šťastné naše rodiny.”

Francesca, workoholička, která vlastní reklamní agenturu. Na telefonu visí dvacet hodin denně. Je zvyklá se nespoléhat na pomoc druhých a všechny firemní problémy okamžitě řešit. Miluje ten stres, kdy musí jednat pod tlakem a dostat tak ze sebe to nejlepší. Na posledním jednání ji však zachvátí panický atak a zkolabuje. Ač si to nechce přiznat, je třeba zpomalit a odložit stranou svůj mobilní telefon.

Allegra, středoškolačka, která zoufale touží po pozornosti své matky. Ve třídě je premiantka, navíc se jí daří i v tenise a běžeckých závodech, ale u všech jejích úspěchů je jen babička Sophia. Její matka Francesca má vždy nějaký problém v práci, neodkladnou zakázku či náročného klienta. Proto si Allegra najde nové přátele a je zadržena za přechovávání marihuany.

Musíme matkám odpustit všechno, čím nejsou.”

Sophia jim předloží nápad jak Allegru na čas odvést od nových přátel a Francescu z práce. Jak poznat nádhernou zemi jejich předků a zkusit vylepšit  vzájemné vztahy. Tři týdny cestování po těch nejkrásnějších místech jako je Řím, Neapol, Capri, Pompeje, Benátky, Florencie a Siena a poté týden odpočinku ve vile v Toskánsku. Nezní to jako ráj?

Mě osobně by nemusel k takové cestě nikdo přemlouvat. Do deseti minut bych měla sbaleno a byla připravena vyrazit. Francesca a Allegra jsou však jiného názoru a z dovolené jsou vyloženě otráveny a berou ji jako nutné zlo, jen aby splnily Sophiino přání. Jak to s nimi nakonec dopadne? Zamilují si Itálii a nebo se v Itálii zamilují? Kdo jim ukradne srdce?

Příběh ve kterém postavy procházejí velkým vývojem. Na začátku knihy byste Sophii i Allegře s chutí nafackovali, ale ke konci jim držíte pěsti ať nejen k sobě najdou cestu, ale ať své srdce otevřou i novému dobrodružství.

“Zlato, na světě je spousta nespokojených lidí. Přestěhují se, změní partnera nebo práci a doufají, že budou šťastní. Ale myslíš si, že jsou? Ne. Ptáš se proč? Protože štěstí vychází z nitra. To je lekce, kterou jednoho dne musí dostat každý z nás.”

 

Autorka recenze Markéta Pospíšilová

(ig cteni_me_bavi)

Jennifer Probstová
299 Kč