Útěk za lepším životem

Recenze Markéta Pospíšilová | 1. srpna 2022

Rosa je famózní módní návrhářka, která se proslavila v Paříži. Vybudovala módní imperium nejen v Brazílii, ale dobyla i New York a úspěšně expanduje do dalších měst. Kdo se ale skrývá pod slupkou této úspěšné ženy?

Rosin příběh začíná v době, kdy byla mladé děvče a do její rodné vesnice dorazili nacisté. Do jednoho z nich, mladého krásného Thomase, se bláznivě zamiluje. Ale další nacista Rose provede to, s čím se vyrovnává po celý život. Znásilní ji a ona otěhotní. Její vlastní rodina se k tomu nijak nevyjadřuje. Otec je opilec, který si nezaslouží se otcem ani nazývat a vlastní matka těhotenství buď nezaregistrovala nebo ho přehlíží úmyslně. Proboha proč? Neměla by jí pomoci a ochránit ji? Vždyť i Rosa chce pro své dítě to nejlepší. Jedinou možností tedy, jak zachránit sebe i dítě, je útěk do Švýcarska. K tomu jí dopomůže rodinný přítel a její milující Thomas. Dají Rose menší hotovost a dopisy určené pro lidi, kteří jí poskytnou přístřeší a pošlou ji zase dál. Ve svých 16 letech se vydává na náročnou cestu a svou rodinu opouští uprostřed noci bez rozloučení.

“Snažil se celou věc ukázat ve světle toho, že jsme se stali oběťmi nepříznivých okolností, ale já věděla, že to není pravda. Všichni se rozhodují jak se svým osudem naloží - a já se rozhodla odejít.”

Ve Švýcarsku na chvíli získá nový domov a zázemí. Během čekání na porod si přešívá a upravuje šaty, které dostala darem od dalších lidí. Šít nikdy neuměla. Na nové oblečení ovšem nemá prostředky, tak jí nic jiného ani nezbývá. Vše se děje ve stylu pokus a omyl. Přešívá, párá, zkouší a začíná být lepší a lepší. Zjistí, že jí to vlastně jde. Má pro šití vrozený talent a začne přešívat šaty i jiným ženám. Jedna z nich však Rose vnukne myšlenku, která ovlivní celý její život.

“Neměla byste trčet v St. Gallenu nebo někde v poušti v Palestině, kde budete sázet stromy. Měla byste odjet do Paříže. Pokud by se vám tam podařilo prorazit, byla by z vás nová úspěšná žena jako Coco Chanel.”

A tak Rosa odjíždí, opouští znovu nejen svůj domov, ale tentokrát i své dítě. Nikdo na ni v Paříži samozřejmě nečeká s otevřenou náručí. Začíná s podřadnou prací a vypracovává se výš a výš…Jak se to stalo, že se ocitla až u samotného Diora? A nejmenuje se parfém Miss Dior náhodou po ní?

“Jak sama vidíš, Miss Dior a No.5 nejsou jediné parfémy, které tady mám. Postupem času jsem měla štěstí a dostala jsem jiné vůně. Musím přiznat, že mi všechny nevyhovují, ale dar je věc, kterou si člověk musí vychutnávat v duchu toho, co k němu dárce vedlo.”

Rose se život obrátí o 180 stupňů. Z chudobné dívky z Italských Alp se stala slavná žena, Diorova múza, modelka a jeho pravá ruka. Kam přijde je středem pozornosti. Obléká se do nejúžasnějších šatů a účastní se večírků těch nejbohatších lidí. Dá se to považovat za opravdové štěstí a nic v životě už jí nechybí? Bude mít po boku opět svou lásku Thomase i svého malého chlapečka? A co Paříž? Je město módy jejím posledním a trvalým domovem nebo musí v životě utíkat ještě několikrát?

Kniha, která je plná odhodlání a síly, jak si splnit svůj sen. Ale také zármutku ze všeho, co při cestě za slávou můžeme ztratit. Každý okamžik máme možnost volby, jejíž následky nás formují do podoby, v jaké jsme právě teď. Už nikdy se nedozvíme, jaký by byl náš život, kdybychom zvolili jinak. Zbývá jen čelit tomu, co jsme si zvolili. Ani Rosa není výjimkou a nemá jinou možnost než přestat utíkat, bojovat a vyrovnat se s minulostí.

 

Autorka recenze Markéta Pospíšilová

(ig cteni_me_bavi)

Georgia Kaufmann
299 Kč