Malý pomocník pro malé čtenáře

Recenze Patrik Kříž | 21. července 2022

Možná je pro vaše děti těžké, aby se domluvily se svými novými kamarády z Ukrajiny. Co takhle se s nimi doma nebo v mateřské škole naučit několik slovíček prostřednictvím malé knížky Přišly děti z Ukrajiny?

Robina Krále, několikrát oceněného autora například Zlatou stuhou, jste již mohli zaznamenat díky jeho řadě dětských titulů. Nové vydává báseň, která reaguje na aktuální situaci na Ukrajině a snaží se o porozumění mezi českými a ukrajinskými dětmi.

V této krátké publikaci najdete několik základních slůvek a věcí, se kterými se děti často dostávají do styku. Autor hravě popisuje, jak se ukrajinsky řekne míč, dětské hřiště, chléb nebo třeba ahoj.

Díky rýmu a stručnosti se báseň čte hladce, děti tak nebudou mít problém s pochopením ani zapamatováním si nově naučených slov.

Často si můžeme na příkladech v knize všimnout, jak jsou jazyky poměrně podobné.

Na stránky je z estetického hlediska navíc radost pohledět. Text totiž doprovází roztomilé ilustrace Alyony Potyomkiny, ukrajinské výtvarnice. Po přečtení mi stoprocentně dáte za pravdu, že i dospělí se na ně nebudou moct vynadívat.

Osobně mám radost, že vyšlo něco, co se snaží o propojení a vzájemné učení dvou odlišných národů. Je skvělé, jak kniha vede děti k základům spolupráce a domluvy, což je v životě potřeba.

 

Patrik Kříž (@bookbypatrik)