Přes 30 let a stále mezi námi?

Recenze Eva Marešová | 29. června 2022

Jednoho dne se vzbudíte a den pro vás bude jen jedním z mnoha. Budete mít své plány, touhy, naděje a pak... Nedozvíme se, jestli máme svůj osud předem daný a skutečně si volíme jen cestu, kterou se k cíli blížíme. Všichni jsme však pod dohledem.

Každý zanecháváme svou digitální stopu. Často aniž bychom si to uvědomovali. I ten, který úmyslně stopy nezanechává, se díky tomu stává lépe dohledatelný. Je totiž jiný. Je snad lepší žít jako ostatní a úmyslně se nesnažit zakrývat stopy svých činů, svého života? Možná opravdu platí, že pod svícnem je největší tma.

Před více než třiceti lety jsme však internet ještě nepoužívali. Život se zdál snazší. Získat informace o někom, to vyžadovalo mnohem více úsilí a setkání s dalšími a dalšími lidmi. Jak ale zjistíte něco o životě zcela obyčejného člověka, který žil před několika desítkami let? Jsou stále naživu ti, kteří by si ho mohli pamatovat? Ale kde teď žijí? A slouží jim tak dobře paměť, aby jejich hledání k něčemu bylo?  

Škála otázek, které nás napadají, se může zdát nekonečná. Ve skutečnosti však nezáleží na technice, ale na pozornosti člověka a jeho intuici. Jen těm pozorným totiž dojde, že vrah by mohl být sám jednou z obětí. Nebo snad ne? Mohl by žít dál mezi námi? Je frustrující zjišťovat, co všechno se mohlo stát. Kolik bylo ve skutečnosti obětí? Může být lidská netečnost tak velká, že si skutečně nikdo ničeho nevšiml?

Jak zvrácená a neutišitelná musí být povaha člověka a jeho neukojitelná touha po dalším vzrušení? Říká se, že s jídlem roste chuť. Proč tedy přestávat v tom nejlepším? Proč se omezovat, když je to tak snadné, tak lákavé? Protože je to zakázané!

V temných hlubinách vod a v místech, kde žijí aligátoři, nemůže být tak snadné někoho nebo vlastně cokoliv najít. Pokud nemáte ovšem po ruce inspektorku Sloan McPhersonovou a její neotřelé nápady. Které, jak se zdá, vlastně nikdo neschvaluje. Její práce je, stejně jako její osobní život, dost nekonvenční.

Velmi čtivá kniha s příběhem ze současnosti, kterou nebudete chtít odložit, až do přečtení poslední stránky. Příběh je to napínavý a plný nečekaných událostí. Nebojte se přiznat, že takové zvraty jste zkrátka vůbec nečekali.

 

Eva Marešová

Andrew Mayne
319 Kč