Podvanácté s Kim Stoneovou

Recenze Andrea Simoglu | 25. června 2022

Dvanácté setkání s týmem vyšetřovatelů v čele se svéráznou Kim je tady a my máme opět skvělou příležitost užít si napínavou jízdu. Tentokrát v ní hraje hlavní roli zlověstná uzavřená komunita a úmrtí, která se zdánlivě jeví jako sebevraždy.

Mladá vysokoškolačka Samantha Brownová je nalezena mrtvá ve svém bytě. Má proříznuté hrdlo a v ruce drží nůž. Tým Kim Stoneové se shoduje na tom, že se jedná o sebevraždu a případ tím prakticky uzavírá. Jenomže… Vstupní dveře byly zamknuté pouze na jeden zámek, který nebylo tak těžké překonat. Žádný dopis na rozloučenou. V bytě bylo vše ponecháno tak, jako by se nic stát nemělo. Žádné okolky. Závěsy zůstaly roztažené a kromě toho, sebevražda podříznutím hrdla je víc jak neobvyklá.

Definitivní ránu v pochybnostech Kim Stoneové, šéfinspektorky a vedoucí týmu vyšetřovatelů tohoto případu, zasadil rozhovor s rodiči Samanthy:

„Ale tys říkal, že je připravená být…“

„Pššt, lásko,“ řekl a přivinul si ji k hrudi.

Tahle zvláštní reakce matky a otce mrtvé dívky vzbudí v Kim zvědavost a je jí také víc než jasné, že v tomto případu o sebevraždu rozhodně nešlo. Předešlým prohlášením ohledně sebevraždy byly bohužel zničeny veškeré stopy, otisky prstů a DNA. Kromě fotografií těla mrtvé Samanthy nemá tým vyšetřovatelů v rukávu prakticky nic.

A pak přijde další oběť. Je jím mladý muž, také s podřezaným hrdlem, také zdánlivá sebevražda… Spojitost mezi oběma vraždami je víc než očividná.

Důležitá stopa však na sebe nenechá dlouho čekat a nese název Farma jednoty. Jedná se o zvláštní uzavřené společenství, v němž oběti pobývaly, nicméně o němž je velice těžké cokoli detailnějšího zjistit. Uzavřenost téhle sekty je takřka neproniknutelná a s oběťmi tohle místo nemá na první dojem žádnou spojitost, takže tým vyšetřovatelů nemá šanci dostat ani povolení k prohlídce. A tak se Kim Stoneová rozhodne nasadit jednoho ze svých lidí jako zvěda. V momentě, kdy se k tomu rozhodne, ještě ani zdaleka netuší, jak nebezpečné rozhodnutí udělala. Fasáda útulného útočiště je totiž jen zástěrkou zlověstné komunity, která loví citově zranitelné jedince.

Dvanácté setkání s Kim Stoneovou

Nepočítáme-li prequel, pak je Vražedná mysl již dvanáctým dílem série „Případy Kim Stoneové“, série, která je mimořádně vydařená. Její autorka, Angela Marsonsová, to dokazuje každým novým dílem. V každém z nich nám totiž předloží něco nového a každý díl je natolik originální, že jen těžko můžeme určit ten nejlepší.

Stálicí je přitom šéfinspektorka Kim Stoneová a její tým vyšetřovatelů, na nějž již můžeme směle nahlížet jako na jakousi rodinu. Tvrdá a neohrožená, ale zároveň citlivá a férová Kim Stoneová je postava, kterou si snad ani nelze neoblíbit. Svět si tuhle sérii zkrátka zamiloval. Při dočítání posledních stránek se vždy už začínám těšit na novinku, kterou mě tahle autorka překvapí. Zařazení do Edice světový bestseller a vysoký počet prodaných výtisků všech dílů téhle série dokazují, že v tom nejsem sama.

 

Autorka recenze: Andrea Simoglu

 

Angela Marsonsová
359 Kč