Neboj se! Je to jen hra…

Recenze Eva Marešová | 26. května 2022

Je všude kolem a je nádherná, tajemná, prahnoucí, mrazivá, a i přesto pulzující životem. Neskonale krásná a uklidňující. Skrývá mnohá tajemství. Je to však místo, kde vás nikdy nenajdou! Nebo budete mít takové štěstí, že zrovna vy přežijete?

Mohavská poušť, místo, kde vyrůstala a kam se ráda vrací. Místo pro ni až děsivě uklidňující. Jak je to možné? Zažít tolik temných her. Měla život jako v bavlnce, radostné dětství, milující rodiče nebo tomu tak nebylo? Je naše paměť tak záludná nebo tak dokonalá, že dokáže popřít skutečnost a změnit ji nebo nahradí realitu jen příjemnými vzpomínkami? Stalo se něco z toho v reálu?

Je to tak děsivě přirozené. Tohle by člověka prostě nikdy nenapadlo a možná právě proto se to zdá až nepřirozeně jednoduché. Nebylo to vůbec těžké, ale radost, vnitřní prožitek, euforie, která z toho plynula po čase vyprchala. Vybledla a bylo potřeba najít nový zdroj zábavy. Další možnosti, jak uspokojit svou touhu po blaženosti.

Pomůže někdo? Odhalí včas, že potřebuje pomoc? Ale komu pomáhat? Kdo je vrahem a kdo obětí?

Uprostřed oblohy poseté tak hojně hvězdami, kde vám chladný, až studený vánek ovívá tvář. V místě, kde čas plyne jinak. Tma se zdá být skutečně temná až černá, přesto záhadným způsobem uklidňující. Dny pod rozpáleným, žhavým sluncem, které vše vysuší. Vysaje z člověka poslední kapku života. Ztratí se. Možná na vždy.

Třicet let je dlouhá doba a rozluštění všech případů, se zdá být poprvé tak blízko. Jenže, co když sám vrah lže a má pro vás schovaná další překvapení? Je možné, aby po tak dlouhé době něčím novým překvapil? Nebude chtít jen utéct nebo na sebe znovu upoutat pozornost? Je to jen další hra nebo se chce skutečně doznat ke svým starým zločinům. Nejsou tu snad nějaké další? Ulehčí tak své mysli a dožije svůj mizerný život s lehčím svědomím. Budou moci kontaktovat rodiny obětí a konečně je nechat se smířit s brutální minulostí, tak promyšlenou, tak bezcitnou, tak neočekávanou, že z toho mrazí?

Pochopitelně si nemohu být jistá, jak tomu bude u vás, ale knihu nelze odložit. Je plná zvratů a něčeho tak temného, až člověka zaráží, že je možné to takto čistě podat. Jako kdyby to bylo něco normálního. Jako kdyby polovina lidí z okolí měla snad stejná tajemství.

Nadchne vás úžasná scenérie u míst, nad kterým jste možná ani nepřemýšleli. Všimnete si drobných detailů, která vám dají nápovědu. Je to přeci jen hra. O nic jiného nejde. Jen se pobavit.

Bude lepší, si raději trošku pročistit hlavu. Nechcete si jít třeba zaběhat?

 

Eva Marešová

Anne Frasierová
279 Kč