Jaké bylo lékařství před 200 lety?

Recenze Eva Francová | 24. května 2022

Být ženou a zároveň lékařkou bylo kolem roku 1850 v Anglii nemožné. Co se stane, když se poruší zákon a chirurg „vyučí“ svou schovanku lékařskému řemeslu? Vše se dozvíme v tomto poutavém příběhu, který Vás chytí u první stránky a už nepustí.

Eleonora Beadyová se stala sirotkem a ujal se jí chirurg Horac, který nerad kouká na normy, je poněkud výstřední a důležitá je pro něj hlavně medicína. Jeho schovanka se tedy, tak nějak automaticky, začne zajímat o anatomii, zdravotní neduhy i operace. Ukrytá na soukromé klinice pomáhá Horacovi se vším, co je třeba. Ale jen do té doby, než se na scéně objeví nový pomocník Daniel. Před ním musí hrát roli řádné mladé dámy.

Miluji knihy z lékařského prostředí a je mi jedno, jestli ze současnosti nebo historické. Když jsem si přečetla anotaci k této knize, neváhala jsem tedy ani minutu a z knihy jsem rozhodně nadšená.

Rozličné lékařské zákroky, ať už porod, operace nebo třeba pitvy, jsou zde vylíčeny opravdu reálně, někdy až drsně, a to mě právě na tom baví, že se podívám lékařům přímo pod ruce. Ale abych neřešila jen toto téma, kniha je o silné ženě, která chce uniknout normám a nesmyslným nařízením. Máte tu historii, ale i romantickou linku, která mi v příběhu přišla tak akorát. Řeší se tu závažná témata, ale jsou proložena vtipem. Je tu i napětí, že knihu ke konci rozhodně neodložíte a budete fandit Eleanor, aby vše dopadlo v její prospěch.

Ač se kniha tváří, že má svou autorku, tak pod jejím jménem se skrývají dokonce dvě ženy – Regina a Jaimy. Kamarádky, které se seznámily díky své vášni k psaní. Společně jim to rozhodně ladí a kniha je náramně vyvedená. Moc mě bavil i doslov, kdy nám autorky vysvětlí, proč se pustily do knihy s lékařským tématem a jaké to je, psát jednu knihu ve dvou.

Pokud, stejně jako já, milujete knihy z lékařského prostředí, knihy o silných ženách anebo knihy, ve kterých se dozvíte spoustu zajímavých věcí z historie, tak tento příběh Vás rozhodně nesmí minout.

 

Eva Francová

Audrey Blake
319 Kč