Pohádky, které rozhodně nejsou pro děti

Recenze Petra Kamlachová | 12. května 2022

V dětství nám je četli rodiče, později jsme je četli i sami, sledovali je v televizi a dodnes se na ně občas rádi podíváme. Řeč je samozřejmě o pohádkách. Ne všechny jsou ale stejně milé a laskavé, některé obsahují i poměrně drsné a drastické scény. A některé se dokonce mohou i ošklivě zvrhnout.

Hlavní postavou knihy Vražedné pohádky Andrease Grubera je forenzní psycholog a psychopatolog Maarten S. Sneijder, zaměstnanec Spolkového kriminálního úřadu ve Wiesbadenu, jehož kolegyní se stane jeho bývalá žákyně Sabina Nemezová.

Druhá dějová linka se pak točí kolem forenzní psycholožky Hannah Norlandové pracující ve věznici na ostrově Ostheversand. Ta se tam nechala zaměstnat hlavně proto, aby zjistila, proč sériový vrah Piet van Loon zavraždil její sestru. Odhalí ale přitom znepokojivé skutečnosti týkající se mučení vězňů a podezřelých okolností obestírajících smrt její předchůdkyně.

Partnerství Sneijdera a Sabiny je téměř okamžitě vystaveno zkoušce, když se objeví nový, brutální sériový vrah, který páchá své krvavé činy v různých koutech Evropy. Vyšetřovatelé tak cestují do Bernu, Vídně, Mnichova či Rotterdamu. Vrah oběti různě aranžuje a na jejich hrudi zanechává vyřezané číslice.

Sneijder brzy pojme podezření, že by za zločiny mohl stát právě van Loon, jenže ten je stále ve vězení, kam jej sám před pěti lety poslal. Mohl by snad mít komplice? Van Loon tehdy vraždil mladé ženy, které ubíjel kladivem a do jejich zmrzačených těl vyřezával písmena. Ač bylo provedení nynějších vražd odlišné, jednalo se o lidi, kteří dostali van Loona za mříže. Zvláštní ovšem je, že s nimi měl problém i samotný Sneijder. Chce ho snad vrah takto očernit? Vysmívá se mu? Nebo mu svým zvráceným způsobem prokazuje službu?

Těla obětí se hromadí a vyšetřovatelé stále tápou, proč vrah těla tak podivně aranžuje, navíc každé jinak. Jaké to má celé smysl? Na správnou stopu je navede až jedna ze Sabininých malých neteří, jež podle několika indicií z případu pochopí, že vrah si pro své děsivé divadlo zvolil jako předlohu pohádky Hanse Christiana Andersena. Až nyní Sneijderovi dochází, že písmena ze jména tohoto slavného autora vyřezával do těl svých obětí i Piet van Loon.

Jak se ukáže, tomu se podařilo utéct z věznice a zahájit své tažení za pomstou.

Sneijder, jenž trpí clusterovými bolestmi hlavy, kvůli kterým kouří marihuanu a sám si provádí akupunkturu, skrývá i několik temných tajemství, jež nyní, kvůli vyšetřování, vyplouvají na povrch.

Kniha je velmi čtivá a napínavá, stále se něco děje. Postavy svérázné, ale sympatické. Celý příběh je velmi propracovaný nejen po stránce kriminalistické, ale i psychologické a emocionální. Jelikož má Sneijder vztah k mnohým obětem, ale i k vrahovi, je pro něj toto vyšetřování extrémně náročné.

Vražedné pohádky jsou závěrem první trilogie s tímto případovým analytikem, předcházejí jim knihy Vražedná lhůta a Vražedný rozsudek, nemusíte se ale bát, o své oblíbené hrdiny nepřijdete, protože se chystají další knihy s těmito oblíbenými kriminalisty. Máme se tedy určitě na co těšit.

 

Petra Kamlachová

Andreas Gruber
399 Kč