Žít tisíce životů? Proč ne, když budou mít šťastný konec?

Recenze Simona Krchová | 10. května 2022

Komu se poštěstí žít tisíce životů? Kniha Spolu na věky vám bude vyprávět výjimečný příběh o pravé lásce dvou teenagerů. Avšak má to háček. Osud, co jim stojí v cestě za štěstím.

Když jsem dostala knihu do rukou, hned jsem se s dychtivostí začetla, protože jsem milovnice romantiky a ještě navíc, když se psalo, že je to pro čtenáře románů Slunce je také hvězda a historické ságy Cizinka. Podle mě kniha Spolu na věky je spíše pro mladší čtenáře (teenagery), kteří mají bujnou fantazii a dokáží se lépe vžít do děje, já s tím měla malinko problémy. Některé pasáže jsem si nedokázala představit. Přesto mě autorka mile překvapila, jak dokázala na 356 stranách popsat život dvou mladých lidí, kteří se tak strašně moc milují v každém svém novém životě, co prožívají.

Příběh je o sedmnáctileté dívce jménem Tamar a o sedmnáctiletém chlapci Fayardovi. Stačí aby se poprvé spatřili v jakémkoliv životě, co právě žijí, a i když se neznají, cítí se najednou klidní, důvěřují si, jakoby se znali tisíce let. Jenže jim v cestě stojí osud, který nechce, aby se tato dvojice dočkala šťastného konce. V současnosti je Tamar velmi nemocná a čeká na transplantaci plic. Jednou, když Tamar málem zemřela, tak ji doktoři uspali a začaly jí vidiny, které nepřicházely jen v noci. Pokaždé mají nějaký spouštěč. Může to být vůně nebo písnička, je to různé. Ale tak hrozně živé.

„Znáš mě už z dřívějška. Poznávalas mě ve svých snech, v těch jiných životech, které se ti přehrávaly v hlavě, co jsi začala rozum brát. Vím to, protože jsem to viděl taky. Jsme spolu. Navždycky. Tenkrát jsi mi pokaždé uvěřila. Uvěříš mi i teď?“

Když Tamar čeká na letišti, aby odletěla se svou sestrou a už se nikdy nevrátila, najednou se tam objeví Fayard, aby se s Tamar rozloučil. Přeci takhle nemůže skončit jejich láska. Po startu, letadlo hned padá na letiště a všichni jsou mrtví. Jediní přeživší je Tamar a Fayard. Jenže oba přijdou o paměť.

„Ale mám ty sny. Pohlcující, mnohem živější než tyhle hry. Sny, ve kterých… prožívám jiný životy… s tebou,“ dodá tiše. Ztěžka polknu. Jsme na různých místech , ale já jsem pořád já, nebo si tak připadám. Těžko se to vysvětluje,“ dodá rychle.

Jejich životy pokaždé skončí tragickou smrtí. Buď Tamařinou nebo Fayardovou. Nikdy nemůžou být spolu a šťastni. Vždy uvíznou v nekonečném cyklu jejich sedmnácti let a dál nic. Budou muset nakonec učinit rozhodnutí, které je posune dál, aby stále dokola neprožívali tragický příběh. Myslíte, že spolu přijdou na to, jak změnit vlastní osud a mohli tak zůstat spolu a na věky?

 

Autorka recenze: Simona Krchová

 

Shanna Miles
319 Kč