Kolik otřesných událostí může ukrývat jedna chlapecká škola?

Recenze Sacharin | 8. května 2022

Gymnázium Svatého Osvalda je škola jako každá jiná. Má své příběhy. Skandály. Tajemství. Kostlivce ve skříni. Chcete je znát? Tak prosím. Jen aby ale už nebylo pozdě… A Svatý Osvald nezůstal minulostí… 

Gymnázium Svatého Osvalda je chlapecká škola, jejíž kořeny sahají až do 16. století. Je to takový malý mikrokosmos. Prošlo jím už spousta žáků i učitelů… A odehrálo se uvnitř něho mnohé. Však jeho zdi by mohly vyprávět. Nevěříte?

Píše se rok 1971 a učitel Roy Straitley právě nastoupil do pedagogického sboru Svatého Osvalda. Brzy na to potká svého nejlepšího přítele. Jenže jak dobře známe své přátele? … Je rok 1981 a do Svatého Osvalda přišli tři nový žáci. Tehdy ještě netušili, že nejen jim, ale i celé škole obrátí zanedlouho život naruby. Co všechno byste udělali pro své přátele? Co všechno zamlčeli? … A konečně rok 2005. Svatý Osvald zaostává, má za sebou skandály a nutně potřebuje modernizaci, v čele s novým ředitelem… Otázka zní, kdo je to? A přišel školu zachránit, anebo zničit?

Třicet čtyři let historie vám odhalí dva vypravěči – jeden žák a jeden učitel. A mimochodem, nikterak se nemají v lásce. Poznejte skrz jejich vyprávění lásku, zradu, žárlivost, sílu i slabiny přátelství a touhu po pomstě… Sledujte, jak se škola otřásá ve víru oněch emocí a nečekaných událostí. Jak se rozkládá kámen po kameni. A rozpleťte pavučinu tajemství, lží a manipulací.

Čeká vás drsný, tísnivý příběh (vhodný pro dámy i pány bez rozdílu) z rigidního britského prostředí, kde stále věří, že homosexuálové patří do pekla. A že démoni jsou skuteční. Z prostředí, kde žijí podle zásady, že co se stane ve Svatém Osvaldu, zůstane ve Svatém Osvaldu. Minulost má ale tendenci nás dohánět, ať chceme, nebo ne. Ale nebude už na některá odhalení pozdě? Skvěle napsané spletité vyprávění, které vás chytne, nepustí a vyrazí vám dech – to je skutečně Jiná třída.

 

Napsala: Sacharin

Joanne Harrisová
399 Kč