Českou republikou od severu na jih

Recenze Andrea Simoglu | 21. dubna 2022

Stezka středozemím vás provede od nejsevernějšího až po nejjižnější bod České republiky. Pokud rádi poznáváte krásy naší vlasti, vydejte se s knihou Jana Hocka na vandr středem naší země!

Po stezkách Via Czechia

Jedinečný projekt stezek Via Czechia představuje systém dálkových tras Českou republikou, který je dokonale zmapovaný, podrobně popsaný a ucelený. Zahrnuje celkem 4 dálkové stezky:

  1. Severní stezka
  2. Jižní stezka
  3. Stezka Středozemím
  4. Stezka Slezskem

Každá z těchto čtyř stezek má samostatné značení pro pěší turistiku, pro cykloturistiku a pro zimní turistiku určenou pro lyže. Délka všech tras dohromady činí 7 170 km.

Severní stezka kopíruje severní hranici České republiky a, stejně tak, jako ta jižní, spojuje nejzápadnější bod s tím nejvýchodnějším. Stezka Slezskem nabízí alternativu stezky Severní, a sice v oblasti Slezska. Stezka středozemím je spojnicí nejsevernějšího a nejjižnějšího bodu naší republiky.

Cestou od severu na jih (nebo naopak?)

Stezka středozemím začíná na Šluknovské pahorkatině v Lužických horách a končí až na Českokrumlovsku. Vede celkem osmi oblastmi, které lze definovat jako určité turistické celky. Velkou výhodou je, že začátek i konec každého úseku je obvykle dobře dostupný veřejnou dopravou, takže stezku nemusíte nutně procházet celou, ale navázat jen na určitou oblast a projít si z ní pouze část. Pokud byste však stezku prošli celou, seznámíte se se čtyřmi chráněnými krajinnými oblastmi, bezpočtem přírodních rezervací a památek. Celou stezku můžete absolvovat po pěších značených trasách, jen ve výjimečných případech je trasa neznačená.

Skvělé také je, že nebylo opomenuto ani nocování. Každá etapa totiž končí v místě s možností ubytování, ať už je to penzion, kemp nebo tábořiště.

Základní pěší varianta stezky měří celkem 569 km a je rozdělena na 27 etap, jejichž průměrná délka je 20 – 25 km.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci vodáctví. Část stezky lze totiž splout, a sice úsek mezi Táborem a Týnem nad Vltavou. Splout ale můžete také Vltavu od Vyššího Brodu do Českých Budějovic (půjdete-li stezkou ve směru od jihu na sever).

Kniha, se kterou se neztratíte

Obrovskou předností, které tato kniha má, je přehlednost a dokonalá systematičnost. Jan Hocek terén dokonale zmapoval a svou knihu naprosto špičkově rozdělil do 8 oblastí a ty pak ještě na 27 etap.

U každé etapy vás čeká nejenom mapka, kudy vede, ale také znázornění převýšení, výčet hlavních zajímavostí a nádherné fotky. Samozřejmostí je sumarizace údajů o délce trasy, ubytování, převýšení či startovním a cílovém místě. To všechno krásně koresponduje se samotným textem, zajímavým, popisným a praktickým. Součástí každé kapitolky jsou záznamy „Z deníku“, neboli vlastní poznatky z cest, dojmy, rady a tipy, prožitky a užitečné informace.

Toulky Českou republikou křížem krážem

Mám v České republice řadu oblíbených míst, ale celou spoustu jsem jich ještě nenavštívila. Tahle kniha (i ty předchozí o stezkách via Czechia) mi připomněly ty, která již znám a seznámila mě s těmi, na něž stojí za to se jednou vydat. Díky komplexně podaným informacím nemám ani sebemenší strach z toho, že bych kdekoli bloudila nebo neměla najednou tušení, kudy mě cesta povede. A kromě toho, nápad zmapovat a popsat dálkové trasy Českou republikou, pokládám za nesmírně hodnotný. A konečně, vezmu-li v úvahu, že kniha Cesta středozemím je výsledkem obrovské práce a úsilí, mohu ji ve své knihovně bez obav uložit do pomyslné sekce opravdových pokladů.

Autorka recenze: Andrea Simoglu